Anasayfa / Politika / Bitlis Belediye Başkanından Kürtçe karşıtı bir girişim daha

Bitlis Belediye Başkanından Kürtçe karşıtı bir girişim daha

Bitlis’in girişindeki Kürtçe, Türkçe ve İngilizce “Bitlis’e hoş geldiniz” yazan tabela söküldü. AK Partili Bitlis Belediye Başkanı Tanğlay, geçen günlerde belediye binasındaki Kürtçe tabelayı kaldırmıştı.

Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay’ın belediye binasının kapısındaki Kürtçe tabelayı indirmesi tartışılırken, bu kez kent girişinde Kürtçe, Türkçe ve İngilizce “Bitlis’e hoş geldiniz” yazan tabela söküldü.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP), yönetimine 2014 yılında geçen Bitlis Belediyesi’nin kent genelinde yaptırdığı Kürtçe tabelalar sökülüyor. Daha önce belediye binasına asılı Kürtçe tabelayı indiren AK Partili Tanğlay, kent girişindeki Kürtçe, Türkçe, İngilizce yazılı “Bitlis’e hoş geldiniz” tabelasını da söktürdü. HDP’li Belediye Meclis üyeleri bu duruma tepki göstererek, “İstanbul seçimleri için Kürtçe propaganda yapan AKP, Bitlis’te Kürtçe tabelaları kaldırıyor. Kürtlerin bunu iyi görmesi ve 23 Haziran günü bu anlayışa gereken cevabı vermesi gerekiyor” diye konuştu.

Nesrullah Tanğlay

Tanğlay, geçen günlerde Bitlis Belediyesi hizmet binasının girişindeki asıllı Kürtçe tabelayı indirip, sadece Türkçe yazılı tabelayı bırakan Tanğlay ülke genelinde büyük tepki toplamıştı.

Kontrol Edin

Fırat’ın doğusunda Türkiye ile ABD’den ilk ortak helikopter uçuşu

Fırat’ın doğusunda güvenli bölge birinci safha uygulamaları kapsamında Türk ve Amerikalı komutanların katıldığı ilk ortak …