Anasayfa / Politika / Bitlis Belediyesi’nden Kürtçe tabela konusunda geri adım

Bitlis Belediyesi’nden Kürtçe tabela konusunda geri adım

Bitlis belediye binasında Türkçe tabelayla birlikte yer alan Kürtçe tabela yeni yönetim tarafından kaldırılmıştı. Bitlis şehir girişinde bulunan üç dilli “Bitlis’e Hoşgeldiniz” tabelasıda Bitlis Belediyesi tarafından kaldırıldı. Yoğun tepkiler üzerine belediye şehrin girişine Türkçe, Kürtçe ve Arapça “Said-i Nursi’nin şehri Bitlis’e Hoşgeldiniz” tabelası konulacağını açıkladı.

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin ardından Bitlis Belediyesi’ni kazanan AK Partili Nesrullah Tanğlay’ın kentteki ilk icraatlarından biri belediye binası ve şehrin girişindeki Kürtçe tabelayı kaldırmak olmuştu. Tabelanın kaldırılması sosyal medya da Kürtler tarafından yoğun tepki ile karşılanmıştı.

Belediye Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimindeyken 2016 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanmıştı. Belediye binasındaki Kürtçe tabela, kayyum döneminde de Türkçe tabelayla birlikte yan yana durdu.

Kürtçe tabelanın kaldırılmasının yankıları devam ederken belediyeden yeni bir açıklama geldi.

Bitlis Belediyesi’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, şehrin girişine ve çıkışına daha önce kaldırılan Kürtçe tabelanın yerine, üç dilde ışıklı tabela konulacağı belirtildi.

Tabelaların siparişi verildi

Tabelada Türkçe, Kürtçe ve İngilizce olarak “Bediüzzaman Said-i Nursi’nin Şehri Bitlis’e Hoşgeldiniz” yazacağı ifade edilen açıklamada “Yeni şehir tabelamızın siparişi verilmiş olup, tedarik süreci tamamlandıktan sonra en kısa sürede yerine asılacaktır” denildi.

Söz konusu tabelanın daha önce kar temizleme ekiplerinin çalışmaları sırasında zarar gördüğü ve bu nedenle kaldırıldığı iddia edildi.

Kontrol Edin

Datça’da kayyım protestosu: 21 kişi gözaltına alındı

Datça’da, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasını protesto etmek …