Anasayfa / Ortadoğu / Bu iddia doğruysa Türkiye ile Rusya’nın arası açılacak

Bu iddia doğruysa Türkiye ile Rusya’nın arası açılacak

Türkiye ile ABD arasındaki Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerine ilişkin krizin tırmandığı bir dönemde, Ankara’nın İdlib’de Moskova’yla yapılan anlaşmayı zo-ra sokacak bir adım attığı öne sürülüyor. İddiaya göre Türkiye, Suriye ordusunun Rusya destekli operasyonlarında kullanılmak üzere İdlib’deki si-lahlı is-yancılara yeni sil-ah sevkıyatı yaptı. İs-yancılara, Washington’ın da yeşil ışık yakmasıyla TOW füzelerinin de verildiği belirtiliyor.

Rusya ile Türkiye’nin Soçi Mutabakatı ile ça-tışmasızlık bölgesi oluşturmayı planladığı ancak sil-ahlı grupların anlaşmaya uymadığı, son günlerde de gerilimin tırmandığı İdlib’le ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Buna göre Türkiye, Suriye’nin İdlib vilayetindeki sil-ahlı is-yancılara, Suriye ordusunun Rusya destekli operasyonlarına karşı koymaları için son günlerde sil-ah yardımı yaptı. Haberi sil-ahlı is-yancıların komutanlarına dayandıran Reuters ajansı, Ankara ile Rusya arasında geçen hafta yapılan çalışma grubunda uzlaşma sağlanmayınca Türkiye’nin sil-ah tedarikini hızlandırdığını duyurdu.

‘GRAD, TOW VE ONLARCA ZIRHLI ARAÇ VERİLDİ’

İki üst düzey ‘muhalefet’ kaynağına göre, Rusya ile Türkiye arasında yapılan çalışma grubu toplantısında, Ankara Moskova’yı İdlib’deki operasyonları durdurmaya ikna edemedi. Bunun üzerine de, sil-ah sevkıyatı son günlerde hızlandı. İddiaya göre, sil-ahlı isyancılara onlarca zırhlı araç, Grad roket atarları, güdümlü tank savar füzeler ve TOW füzeleri verildi. İs-yancıların bu sevkıyat sayesinde, Suriye ordusunu gerilettiği ve İdlib’deki stratejik Kfar Nabuda kasabasını geri aldığı öne sürülüyor.

‘HAMA’YA TÜRK ASKERİ KONVOYU GİTTİ’

Ajansa konuşan üst düzey bir is-yancı komutan, Türkiye’nin bu hamleyle ‘Suriye’nin kuzeydoğusundaki nüfuzunu muhafazaya etmeye hazır olduğu’ mesajı verdiğini söyledi. Haberde, önceki gece Türk ordusuna ait bir askeri konvoyun önceki gece Hama’nın kuzeyinde, si-lahlı isy-ancıların kontrolündeki Cebel el Zaviye yakınlarındaki bir üsse de sil-ah taşıdığı öne sürülüyor.

Türkiye destekli Suriye Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin sözcülerinden Naci Mustafa ise Reuters’a demecinde Türkiye’den yeni sil-ah sevkıyatını ne yalanladı ne doğruladı. Mustafa, “Türk kardeşlerimizin maddi ve lojistik desteğinin yanı sıra tank savar fü-zelerden zırhlı araçlara uzanan büyük bir cep-haneliğe uzun zamandır sahibiz” demekle yetindi.

‘WASHINGTON YEŞİL IŞIK YAKTI’

TOW fü-zeleri, iç sa-vaşın başlarında Batı destekli sil-ahlı isya-ncıların Suriye ordusu karşısında ilerlemesi açısından en etkili sila-hlardan biri olarak görülüyordu. Batılı ülkeler ve bir dizi Arap ülkesinin, CIA’in ılımlı isy-ancıları destekleme programı 2017’de askıya alınana dek bu si-lahları isy-ancılara verdiği biliniyordu. Reuters’a konuşan Batılı bir istihbarat kaynağı, TOW fü-zelerinin Türkiye destekli isyancılar tarafından yeniden kullanılması konusunda Washington’dan yeşil ışık geldiğini söyledi.

Katar televizyonu El Cezire geçen hafta, Türkiye destekli militanların İdlib’i büyük ölçüde kontrol eden El Nusra’ya destek verdiğini ve Kfar Nabuda kasabasının bu şekilde Suriye ordusundan geri alındığını duyurmuştu. Reuters’un haberinde de, Türkiye destekli Suriye Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin sözcüsü Yusuf Hamud bu iddiayı doğrulayarak “Saldırıyı püskürtmek için çok sayıda savaşçımız silahlarıyla onlara katıldı” dedi.

İDLİB NEDEN ÖNEMLİ?

İdlib’de geçen yıl Türkiye ile Rusya arasında varılan Soçi Mutabakatı, Suriye ordusunun İdlib’in kontrolünü geri almak için topyekûn bir sal-dırı düzenlememesi karşılığında, militanların ağır sil-ahları ile birlikte sil-ahsızlandırılmış tampon bölgeden çekilmesini öngörüyordu. Rusya anlaşmanın Suriye tarafına, Türkiye de militanlara garantör olmuştu. Ancak çekilme için konulan mühlet 15 Ekim 2018’de dolarken, militanların büyük kısmı çekilmemişti. Dahası, İdlib 2019 yılının ilk haftalarında El Kaide’nin eski Suriye kolu olan Heyet Tahrir el Şam’ın (HTŞ- eski el Nusra) kontrolüne geçmişti.

Rus yetkililer bir yandan Türkiye’nin sahada militanlara garantör olarak üstlendiği rolün ‘kolay olmadığını’ söylüyor, bir yandan da İdlib’deki radikal militanlara ‘sonsuza dek’ tahammül edilmeyeceğini vurguluyordu. Son haftalarda ise Suriye ordusu, İdlib’in güneyindeki bazı militanların Suriye ve Rus mevzilerine saldırması sonrası operasyon başlatmış ve bazı köylerin kontrolünü geri almıştı.

Bu gelişme sonrasında binlerce sivil evlerini terk etmek zorunda kalırken, Rusya tarafı dün, Suriye ordusunun tek taraflı at-eşkes kararı aldığını ancak militanların sal-dırılarının sürdüğünü duyurmuştu.

kaynak:duvar

Kontrol Edin

Fırat’ın doğusunda Türkiye ile ABD’den ilk ortak helikopter uçuşu

Fırat’ın doğusunda güvenli bölge birinci safha uygulamaları kapsamında Türk ve Amerikalı komutanların katıldığı ilk ortak …