Anasayfa / Politika / Çavuşoğlu: ABD’li mevkidaşımla yapıcı bir görüşme yaptık

Çavuşoğlu: ABD’li mevkidaşımla yapıcı bir görüşme yaptık

ABD’nin Türkiye’ye yaptırım kararının ardından ilk kez Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile bir görüşme yaptı. Çavuşoğlu, görüşmeye ilişkin olarak “Sorunların hepsinin bir anda çözülmesi beklenemez. Birlikte çalışmak konusunda mutabık kaldık. Birlikte adım atmaya, çalışmaya devam edeceğiz. Bu sorunları çözerken başka konuları da değerlendirdik. Yapıcı bir görüşmeydi” dedi.

Ülkeler arasında sorunların yaşanabileceğine, ama Türkiye olarak bu sorunları diplomasi ve diyalogla çözmeyi arzu ettiklerini dile getiren Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Tehdit ve yaptırımlarla bir sonucu varılamaz. Bunu tekrarladık. Bunun iyi anlaşıldığını anlıyoruz. Pompeo ile nasıl adım atacağımızı değerlendirdik. Sorunların hepsinin bir anda çözülmesi beklenemez.

Birlikte çalışmak konusunda mutabık kaldık. Birlikte adım atmaya, çalışmaya devam edeceğiz. Bu sorunları çözerken başka konuları da değerlendirdik. Yapıcı bir görüşmeydi.”

Görüşmenin ardından Reuters’a açıklamada bulunan ABD’li yetkililer sorunların çözümünde ortak çalışmaya dönük bir mutabakata varıldığını açıkladılar.

Pompeo’nun, “Yaptırımlar ciddiyetimizi gösteriyor” dediği aktarıldı. Çavuşoğlu, Singapur’da yapılan 51. Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında ikili temaslarına devam ediyor.

Kontrol Edin

İmamoğlu aleyhine bildiri okuyan Murat Kazanasmaz için karar

23 Haziran seçimleri öncesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane binası önünde 12 Haziran 2019’da bir bildiri …