Anasayfa / Politika / Çavuşoğlu: ABD’li mevkidaşımla yapıcı bir görüşme yaptık

Çavuşoğlu: ABD’li mevkidaşımla yapıcı bir görüşme yaptık

ABD’nin Türkiye’ye yaptırım kararının ardından ilk kez Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile bir görüşme yaptı. Çavuşoğlu, görüşmeye ilişkin olarak “Sorunların hepsinin bir anda çözülmesi beklenemez. Birlikte çalışmak konusunda mutabık kaldık. Birlikte adım atmaya, çalışmaya devam edeceğiz. Bu sorunları çözerken başka konuları da değerlendirdik. Yapıcı bir görüşmeydi” dedi.

Ülkeler arasında sorunların yaşanabileceğine, ama Türkiye olarak bu sorunları diplomasi ve diyalogla çözmeyi arzu ettiklerini dile getiren Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Tehdit ve yaptırımlarla bir sonucu varılamaz. Bunu tekrarladık. Bunun iyi anlaşıldığını anlıyoruz. Pompeo ile nasıl adım atacağımızı değerlendirdik. Sorunların hepsinin bir anda çözülmesi beklenemez.

Birlikte çalışmak konusunda mutabık kaldık. Birlikte adım atmaya, çalışmaya devam edeceğiz. Bu sorunları çözerken başka konuları da değerlendirdik. Yapıcı bir görüşmeydi.”

Görüşmenin ardından Reuters’a açıklamada bulunan ABD’li yetkililer sorunların çözümünde ortak çalışmaya dönük bir mutabakata varıldığını açıkladılar.

Pompeo’nun, “Yaptırımlar ciddiyetimizi gösteriyor” dediği aktarıldı. Çavuşoğlu, Singapur’da yapılan 51. Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında ikili temaslarına devam ediyor.

Kontrol Edin

Rawest’den İstanbul’da Kürt seçmen araştırması: Bir aday lehine kayma var

Cumhur İtiffakı’nın İstanbul Adayı Binali Yıldırım ile Millet İtiffakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu, İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğünde …