Anasayfa / Politika / Çavuşoğlu’ndan iddialara ilişkin açıklama

Çavuşoğlu’ndan iddialara ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin S-400’lerin F-35’lere teh-dit oluşturduğuna dair iddiaları olduğunu dile getirerek, “Sistem tamamen bizim kontrolümüzde olacak ve NATO sistemlerine entegre edilemeyecektir ”dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Letonya Dışişleri Bakanı Edgards Rinkevics ile görüşmesi sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD ve Türkiye diplomasisinden en önemli konu başladıklarından S-400’lere ilgili Çavuşoğlu, “Türkiye’nin acil önceliği, müttefiklerinden bir hava savunma sistemi almaktı. Son 10 yılda ABD ve Avrupalı müttefiklerinden bunu alamadı. Bundan dolayı Rusya’dan aldık ve Rusya bizim için en iyi teklifi sundu. ABD’nin S-400’lerin F-35’lere teh-dit oluşturduğu gibi bir iddiası var. Biz çok net bir şekilde ifade ettik bu sistem tamamen bizim kontrolümüzde olacak ve NATO sistemlerine entegre edilemeyecektir” dedi.

ABD’nin S-400 sistemiyle ilgili iddialarının gerçek olmadığını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, “ABD’lilerin bu konudaki iddiaları gerçek olsaydı; bu noktadaki bence S-400’lerin F-35’lerin teknolojisine yetişmiş olması gerekirdi. Baltık bölgesi olsun, Suriye olsun kuzey bölgelerde S-400’ler F-35’lerin teknolojisine yetişmiş olacaktı. Suriye’de Rusların kontrolünde S-400’ler var, aynı şekilde Amerikan uçakları, İsrail F-35’leri bu bölgede uçmaya devam etmektedir. Sınırın diğer tarafında da Norveç sınırında S-400’ler konuşlandırıldı ve burada Norveç F-35’leri uçmaktadır. Eğer bu iddia doğru olsaydı çoktan olmuş olurdu” diye konuştu.

Mevlüt Çavuşoğlu, Ortak teknik çalışma grubu kurulması yönünde bir teklifi ABD ve NATO’ya sunduklarını ifade ederek, “Ben politikacıyım, bu değerlendirmeyi teknisyenler yapmalı. Biz Amerikalılara ve NATO’ya bir teklifte bulunduk. Ortak teknik çalışma grubu kurulması önerisinde bulunduk. Bu değerlendirmeyi kendilerinin yapması, bu grubun bulgularını bizimle paylaşmasını istedik ve müttefikimiz ABD’nin iddialarını değerlendirmesini istedik” dedi.

Kontrol Edin

İsmail Küçükkaya Fox TV’den atıldı mı? Fox Haber Genel Yayın Yönetmeni açıkladı

Fox Haber Genel Yayın Yönetmeni olarak Doğan Şentürk, Fox TV’de yaşanan ayrılıklar sonrası açıklama yaptı. …