Anasayfa / Ortadoğu / Çavuşoğlu’ndan İdlib mutabakatına ilişkin açıklama

Çavuşoğlu’ndan İdlib mutabakatına ilişkin açıklama

Dünkü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Soçi’deki görüşmesinin ardınan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu görüşmede varılan mutabakatın detaylarını açıkladı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, “Mutabakat zaptına göre şu anda bulunan İdlib’in sınırları korunacak” dedi.

Çavuşoğlu mutabakata ilişkin olarak şunları söyledi:

“Buralar ağır silahlardan arındırılacak. 15 Ekim itibarıyla ağır silahlar silahtan arındırılmış bölgeden çekilecek. Saldırı olmaması ve rejimin İdlib’e girmemesi için Rusya tedbir alacak.

Astana anlaşmasıyla 4 tane gerilimi azaltıcı bölge tespit edilmişti. Maalesef diğer bölgeler gitti. Bir tek İdlib kaldı. Göçmenlerin ya da yerinden edilmiş insanların bu bölgeyi terk etmelerini engellemek için bir çözüm bulmamız lazımdı.

İkili düzeyde hem İran hem Rusya’yla, hem de üçlü düzeyde çok çaba sarf ettik. Dün bir çözüm bulduk. İdlib’in statüsünde bir değişiklik olmayacak. Tüm insanlar yerinde kalacak. Rejimin buraya girmemesi için gerekli tedbirleri Rusya alacak. İdlib’de 15-20 kilometre derinliğinde bölgeler, ağır silahlardan arındırılmış bölge olacak. Burada muhalefet kalacak, terörist gruplar çıkartılacak.

Tank gibi, roketatar gibi silahlar çıkartılacak. Rusya ve Türkiye bu bölgede müşterek devriye gezecek. Bunun için ilave asker takviyesi de yapmamız lazım. 12 gözlem noktamız da kalacak. Bu bölge radikallerden temizlenecek, halk ve ılımlı muhalefet yerinde kalacak. Bunun için bir zapt imzaladık. Burada herhangi bir tereddüt yoktur. Bunun için birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

15 Ekim’de ağır silahlar çekilecek. Bu yıl sonuna kadar ticaret için önemli olan M4 ve M5 otoyolları trafiğe açılacak. Bu tüm Suriye halkı için önemlidir. Bu siyasi çözüm için çok önemlidir. Anayasa komisyonunu rejim ve muhalefet birlikte oluşturuyor.”

Kontrol Edin

Fırat’ın doğusunda Türkiye ile ABD’den ilk ortak helikopter uçuşu

Fırat’ın doğusunda güvenli bölge birinci safha uygulamaları kapsamında Türk ve Amerikalı komutanların katıldığı ilk ortak …