Anasayfa / Politika / Cemil Bayık’tan, HDP önünde eylem yapan ailelere ilişkin açıklama

Cemil Bayık’tan, HDP önünde eylem yapan ailelere ilişkin açıklama

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, HDP Diyarbakır İl Binası önünde annelerin eylem yapmasına ilişkin olarak “PKK’ye katılan sa-vaşçılar, gönüllülük temelinde; ülkesi, halkı, onuru, şerefi ve namusu, özgürlüğü için katılır. Eğer bir dertleri varsa PKK’ye, gerillaya dertlerini söylesinler, HDP’ye değil. HDP’nin bu şeylerle alakası yok.” yorumunda bulundu.

Diyarbakır HDP İl Örgütü önünde kimi ailelerin başlattığı oturma eylemi devam ediyor. KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık’tan Diyarbakır’daki eylem için açıklamada bulundu.

ANF’de yer alan röportajında Bayık, “Erdoğan-Bahçeli, MİT ve Emniyet, bazı aileleri örgütlemiş ve HDP’nin önüne getirmiş” iddiasında bulundu.

Devletin onlara nasıl sahip çıktığının ve Kürt siyasetine karşı nasıl kullandığı açık olduğunu belirten Cemil Bayık, şunları söyledi:

“PKK ile ne alakası var HDP’nin? Hiçbir alakası yok. PKK’ye katılan sa-vaşçılar, gönüllülük temelinde; ülkesi, halkı, onuru, şerefi ve namusu, özgürlüğü için katılır. Eğer bir dertleri varsa PKK’ye, gerillaya dertlerini söylesinler, HDP’ye değil. HDP’nin bu şeylerle alakası yok. Türk devleti, MİT ve Emniyet eliyle gündemi değiştirmek, Kürtlere karşı olan haksızlığın üzerini örtmek, kendilerine karşı gelişen direnişi engellemek, Kürtler ve Türkiye’deki demokratik güçlerle arasını bozmak, Kürt soykı-rımını tamamlamak için özel, kirli, ahlaksız, psikolojik bir savaş yürütüyor. Bazı aileler de buna alet oluyor. O aileler, Kürt soykırımına hizmet etmemeli, kendilerini kirletmemeli; onur ve gururlarını ayaklar altına almamalı.”

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …