Anasayfa / Politika / CHP: Türkiye ile Demokratik Suriye Güçleri arasında görüşmeler ne zaman başladı?

CHP: Türkiye ile Demokratik Suriye Güçleri arasında görüşmeler ne zaman başladı?

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Charles Summers’ın, ağırlığını YPG’nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (HSD) ile Türkiye arasında görüşmelerin devam ettiği şeklindeki açıklaması Meclis gündemine taşındı.

CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Ünal Çeviköz, iddiayı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na sorarken, soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

Ahmet Ünal Çeviköz

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Charles Summers, Pentagon’daki 18 Nisan 2019 tarihli basın toplantısında, “Suriye’nin kuzeyinde Türkiye kontrolünde bir güvenli bölge kurulacak mı?” sorularına, Demokratik Suriye Güçleri (HSD) ile Türkiye arasında birçok meşru konuda doğrudan görüşmelerin devam ettiğini söyleyerek yanıt vermiş ve “müttefikimiz Türkler ve ortağımız Demokratik Suriye Güçleri arasında süren görüşmelerle alakalı yorum yapamam.” demiştir. AK Parti hükümetinin, Suriye’deki gelişmeler konusunda iç kamuoyunda takındığı tutumla çelişen bu ifadelerin açıklığa kavuşturulması gerekmektedir. Bu konuyla ilgili olarak;

Charles Summers

1. ABD Savunma Bakan Yardımcısı Charles Summers’ın, Türkiye ile Demokratik Suriye Güçleri arasında görüşmeler yapıldığını açıklaması size danışılarak mı yapılmıştır?

2. Demokratik Suriye Güçleri ile Türkiye arasında doğrudan görüşmeler hangi tarihte başlamıştır? Günümüze kadar toplam kaç görüşme yapılmıştır?

3. Demokratik Suriye Güçleri ile üzerinde görüşülen konular hangileridir?

4. Görüşmelerin detaylarını Türkiye kamuoyu ile ne zaman paylaşacaksınız? Görüşmeleri kamuoyundan bugüne kadar gizleme gerekçeleriniz nelerdir?

5. Suriye’deki durum hakkında Demokratik Suriye Güçleri dışında başka hangi gruplarla görüşüyorsunuz?

Kaynak: Cumhuriyet

Kontrol Edin

CHP yönetimine kayyım atandı

Eskişehir 3. Sulh Hukuk Mahkemesi, partinin il yönetimine 45 günlük süreçte yapılacak olağanüstü kongreye kadar …