Anasayfa / Politika / CHP’den açlık grevleri açıklaması

CHP’den açlık grevleri açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, bugün geldiği Diyarbakır’da partisinin il binasını basın toplantısı düzenledi.

31 Mart yerel seçimini henüz geride bırakamadıklarını belirten Sarıbal, sürekli sayım yapılarak sonuca ulaşılamayan bir seçim geçirdiklerini söyledi. Halkın iradesinin sandığa yansıdığını dile getiren Sarıbal, 16 yıllık siyasal iktidar ve küçük ortağının yenildiğini dile getirdi. Demokrasi ve halk muhalefetinin kazandığını vurgulayan Sarıbal, iktidara karşı muhalefetin dayanışmasının kazandığını yineledi.

İktidarın ötekileştirici söyleminin yenildiğini vurgulayan Sarıbal, “Halk bütün bu kötülüğe itiraz ederek biz iyilik ve barış istiyoruz dedi. Seçimin en önemli sonucu bu diktatöryal, faşizan, bas-kıcı, ta-lancı ve tek adam iktidarı yenilmiştir. Bunun karşısında kazanan barış olmuştur. Demokrasi bloğu kazandı. Temel insan haklarından yana toplum yan yana gelmiştir. Demokraside bütünleşmiştir. İktidara dur demiştir” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Ankara’nın Çubuk ilçesinde katıldığı ce-naze töreninde maruz kaldığı lin-ç girişimi girişimini hatırlatan Sarıbal, bu sal-dırının siyasi iktidar ve küçük ortağının çete modeliyle gerçekleştirildiğini söyledi. Sal-dırının organizeeli bir şekilde gerçekleştirildiğini belirten Sarıbal, sal-dırının sorumlusunun iktidar olduğuna dikkat çekti. Sal-dırının Sivas Madımak’ı hatırlattığını dile getiren Sarıbal, “Tamamen organizeli ve bilinçlidir. İktidarın eli vardır. Siyaset bu sal-dırıyı planlamıştır” diye belirtti.

‘KARAR SİYASİDİR’

31 Mart yerel seçimlerinin birçok mağduru olduğunu dile getiren Sarıbal, bu mağdurların bir diğerinin ise Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve mazbataları verilemeyen belediye eş başkanları olduğunu söyledi. YSK kararının tamamen siyasi olduğunu belirten Sarıbal, “Bu karar tamamen gayri hukuki bir karardır” dedi.

Kayyumların haksız ve hukuksuz bir şekilde geldiklerine dikkat çeken Sarıbal, Mardin’de kayyumun 2 buçuk yılda 1 milyar borç bıraktığını hatırlattı. Sarıbal, kayyumların bu bölgeye büyük zarar verdiğini kaydetti.

‘YAŞAM HAKKI EN KUTSAL HAKTIR’

Ce-zaevlerinde binlerce insanın açlık grevinde olduğunu hatırlatan Sarıbal, şöyle devam etti: “Yaşam hakkının en kutsal haktır. Bunu kişi ve isim ayırmaksızın ce-zaevlerinde olan insanların yaşam hakkının güvencesinin de devlete ait olduğunu, o yüzden bütün onların sağlığı ve talepleri ile ilgili kaygılarının olduğunu, devletin ve hükümetin sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini düşünüyorum. Açlık grevlerine ilişkin zaman zaman açıklamalarımızı yapıyoruz. Ce-zaevlerindeki açlık grevindeki bütün vatandaşların kim olursa olsun yaşam hakkı kutsaldır. Bu kutsallık üzerinden ilgililerin gerekli hassasiyeti göstermesini istiyoruz.”

Sarıbal ve beraberindekiler, Diyarbakır’da “Çocuklar ö-lmesin” dediği için tu-tuklanan öğretmen Ayşe Çelik’i ce-zaevinde ziyaret ettikten sonra kentten ayrıldı.

Kontrol Edin

Kürt partilerinden kayyum açıklaması

Diyarbakır’da bir araya gelen Kürt parti ve hareketleri Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlıklarına …