Anasayfa / Politika / CHP’den sürpriz açıklama: Cumhurbaşkanı’nın mazbatası iptal edilebilir

CHP’den sürpriz açıklama: Cumhurbaşkanı’nın mazbatası iptal edilebilir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İstanbul Seyrantepe’deki Koordinasyon Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un açıklamalarına değinen Erkek, İmamoğlu’nun 13 bin 700 oyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı olduğunu söyledi.

Erkek’in konuşmalarından satırbaşları şöyle:

YSK’NİN İTHAM EDİLDİĞİNİ GÖRÜYORUZ

Açıklamanın tümüne baktığımızda (Ali İhsan Yavuz açıklamaları) seçimi kaybetmenin heyezanıyla yapılan bir açıklamlayla karşı karşıya kaldık. Öncelikle şu seçmen kütükleri ile ilgli açıklama yapmakta fayda görüyoruz. Her seçimde olduğu gibi seçim takvimi başladığı anda seçmen kütükleri YSK’nin namusu olur. Açıklamalara baktığımızda ve AK Parti’nşn sunduğu dilekçeyi incelediğimizde İşçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı’nın YSK’yi açıkça itham ettiğini görüyoruz.

SORUMLULAR KİM?

O zaman sorumlular kim? Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve YSK sorumlu.. Seçmen kütükleri listeleri son şeklini aldıktan sonra siyasi partilere gönderilir.’ Bin 229 ölü seçmen var diyorlar’ 25 Mart 2 Mart arasında bu kadar kişinin yaşamını yitirmesi çok muhtemel. Bunu YSK biliyor. Sandık kurulu başkanlarını da biz belirlemiyoruz. İlçe seçim kurulu başkanlarını da suçladıklarını görüyoruz. Yargıçları da suçluyorlar çok ilginç.

SONUCU ETKİLEMEZ

Seçmen listelerine sandık kuruluna itiraz etmiyorlar takvim içinde seçim bittikten sonra bunu gündeme taşıyorsunuz. İstanbul’da tüm geçersiz oyların sayımı bitti. 6 ilçede de geçerli geçersiz tüm oylar sayıldı. Geçerli oylarda değişme ya da sonucu etkileme olamaz. YSK bir karar aldı sondaj yöntimiyle 57 sandığı sayın dedi tümü yeniden sayıldı artı 13 CHP’ye sayıldı. Daha sonra YSK çok doğru bir kararla oyların yeniden sayımını reddetti.

KAZANAN İMAMOĞLU

Sonuç 1 Nisan’da olduğu gibi bugün de Sayın Ekrem İmamoğlu kazandı. Ak Parti’nin seçim hukukunda kanunsuzlük ve hukuksuzluğu birbirine karıştırıyor seçmen listelerinde de usulsüzlük olabilir bunlar seçmenlerin iradesini etkileyecek boyutta değil. Buna dayaanarak seçim iptal ettiremezseniz. Kanunsuzluk. Hafif kanunsuzluk dediler ilk defa. Çok ilginç.
Örneğin yusufelinde seçim tekrarlanan iki kısıtlı oy kullanıldı dednildi. Doğru bir karar seçimin sonucunu eykileyecek haller budur. İstanbul’da fark 14 bin. 14 bin 1 kısıtlının oy kullandığını tespit etmeniz gerekiyor. YSK baksın diyor YSK neden baksın sonucu etkileyeci değil. Kanunsuzluk ve usulsüzlük ayrı bir şey.

KHK’LİLER OY KULLANMASIN ÇOK VAHİM AÇIKLAMALAR

Sayın Yavuz KHK’yle ihraç edilenler seçmen olamaz diyor çok vahim açıklamalar. Hukuken de… Bunu bütün hukukçular bilir. Örneğin bir zihinsel engelli hakkında mahkeme kararı yoksa oy kullanabilir. KHK’lilerin seçmen haklarını nasıl ellerinden alabilirsiniz? Ama dilekçelerinde bu yok. Çok vahim bir tablo.

MİLLET BAZILARININ GERÇEK YÜZÜNÜ GÖRDÜ

Hukuku katlettiler biz hukuk içerisinde mücadele etmeyi sürdüreceğiz. AK Parti’nim dilekçesinde seçimin yenilenmesini gerektirecek hiçbir bilgi delil yok. İçi boş belgelerle doludur. İtiraz hakkı doğrudur. Bir hak kötüye kullanılamaz. Hani ne oldu milli irade söylemleri. Demokratlık seçimi kazanınca değil kaybedince kazananı tebrik etmektir. Seçim kaybedilince millet bazılarının gerçek yüzünü gördü. Artık Ekrem İmamoğlu’nu tebrik edin.

CUMHURBAŞKANININ MAZBATASI İPTAL EDİLEBİLİR

Çok vahim bir tespit daha, dilekçelerinde de var 5 bin 388 çetelede mühür yok. Toplam 62 bin tane falan çetele var sanırım. Ya siz referandumda YSK’ya dilekçe verdiniz, milyonlarca mühürsüz oy pusulasını geçerli kılın diye dilekçe verdiniz. AK Parti açıklamalarına böyle devam ederse sayın Cumhurbaşkanının da mazbatası iptal edilebilir.

Kontrol Edin

HDP’li vekilden Öcalan açıklaması

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Başkan Mesud Barzani’nin, Kürt sorununun çözümünde Kürtlere …