Anasayfa / Politika / Cihangir İslam’dan Demirtaş çıkışı

Cihangir İslam’dan Demirtaş çıkışı

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, eski CHP İstanbul milletvekili Eren Erdem ve Cumhuriyet gazetesinin eski çalışanları hakkındaki mahkeme kararlarının kamu vicdanını kanattığını söyledi.

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, Çubuk’taki asker ce-nazesinde yapılan sal-dırının organize bir olay olduğunu belirterek, bu yönde kuvvetli emareler bulunması nedeniyle bu menfur saldırının detaylarıyla aydınlatılmasının hem hukuki hem de siyasi açıdan hayati önem taşıdığını söyledi.

“Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’na if-tiraya varan karalamalar, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e yöneltilen teh-ditler, partilerinin Elmadağ belediye başkan adayının bas-kı altına alınması ve seçim arifesinde adaylıktan el çektirilmesi, HDP’ye, Kürt seçmenlere karşı kullanılan düş-manlaştırıcı dil” gibi benzer örneklerin seçim kampanyası sürecinde yaşandığını ifade eden İslam, “kirli siyasi dilden” kurtulmak gerektiğini belirtti.

“Millet iradesini hedef alan bir davranış biçiminin yansıması”

Kars’taki 23 Nisan kutlamalarında bir generalin, Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in elini sıkmadığını dile getiren İslam, bu durumun 28 Şubat’ın hala devam ettiğini gösterdiğini söyledi. İslam, “Ayhan Bilgen’in maruz kaldığı bu tutum, millet iradesini hedef alan bir davranış biçiminin yansımasıdır” dedi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yargılandığı dava ile Cumhuriyet gazetesinin eski yönetici ve yazarları hakkında açılan davaları da anımsatan İslam, “Sayın Selahattin Demirtaş, Eren Erdem ve eski Cumhuriyet gazetesi çalışanları hakkındaki mahkeme kararlarına da şahit olduk. Bütün bu kararların kamu vicdanını ka-nattığı kanaatindeyiz” diye konuştu.

İslam, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kanun hükmünde kararname ile kamu görevinden ihraç edilen ve belediye başkanı seçilen adaylara mazbata verilmemesi kararını da eleştirerek, “YSK’nin aldığı bu karar, bundan sonra yürütme erkine istediği kişinin seçilme hakkını elinden almasının yolunu açmıştır.” ifadesini kullandı.

Seçim takvimi başladığından itibaren TBMM’nin fiilen kapalı, çalışamaz durumda olduğunu anlatan İslam, TBMM’nin çalıştırılmamasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Kontrol Edin

CHP yönetimine kayyım atandı

Eskişehir 3. Sulh Hukuk Mahkemesi, partinin il yönetimine 45 günlük süreçte yapılacak olağanüstü kongreye kadar …