Anasayfa / Politika / Cizre ve Tekman’da oylar yeniden sayıldı: İşte son durum

Cizre ve Tekman’da oylar yeniden sayıldı: İşte son durum

Cizre’de, AK Parti’nin itirazları üzerine geçersiz oyların yeniden sayılması sonucunda HDP’nin yüzde 76.99’luk oy oranı yüzde 77.48’e çıktı. Mazbatalarını almak için İlçe Seçim Kurulu’na başvuran HDP’li eşbaşkanlara “sistemsel hata var” gerekçesiyle mazbataları verilmedi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, 31 Mart yerel seçim sonuçlarına ilişkin HDP ve AK Parti tarafından yapılan itirazlar sonuçlandı. Kurulan 53 sandıkta yeniden sayım yapılarak maddi hataların düzeltilmesini isteyen HDP’nin sadece bir sandığa ilişkin talebini kabul eden İlçe Seçim Kurulu, AKP’nin ise 20’den fazla sandıktan çıkan geçersiz oyların sayım talebini kabul etti.

Söz konusu sandıklarda yeniden yapılan sayımlarda HDP’nin İl Genel Meclisi’nde aldığı oyu 9, Belediye Meclisi’ndeki oyu 3 ve Belediye Başkanlığı’ndaki oyu ise 217 arttı. Böylece HDP’nin daha önce 76.99 olarak açıklanan oy oranı yüzde 77.48’e çıktı.

MAZBATALARI VERİLMEDİ

Açıklanan son sonuçların ardından HDP’li eşbaşkanlar mazbatalarını almak İlçe Seçim Kurulu’na başvurdu. Ancak “sistemsel hata var” gerekçesiyle HDP’li eşbaşkanlara mazabataları verilmedi.

TEKMAN’DA AK PARTİ’NİN İTİRAZI ÜZERİNE SAYIM YAPILDI

HDP’nin 217 oy farkı ile kazandığı Erzurum’un Tekman ilçesinde, AK Parti’nin itirazı üzerine yeniden yapılan sayımda oy farkı 230’a çıktı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından 217 oy farkı ile kazanılan Erzurum’un Tekman ilçesinde, AK Parti’nin İlçe Seçim Kurulu’na yaptığı itiraz sonucunda 93 sandığın 88’inde yeniden yapılan sayım sona erdi. Yapılan sayım sonucunda HDP aradaki oy farkını 230’a çıkardı.

Sayım işlemlerinin son bulması sonrasında konuşan HDP Muş Milletvekili Mensur Işık, Muş kent merkezi ile Tatvan ve Malazgirt ilçelerindeki seçim sonuçlarına dair partilerinin yaptığı itirazların İlçe Seçim Kurulları tarafından reddedildiğini, AK Parti’nin ise her başvurusunun kabul edildiğini söyledi.

Mensur Işık

AK Parti’nin itirazlarının kabul edildiği ilçelerden biri olan Tekman’da, HDP’nin oylarının arttığını belirten Işık, “AKP vesayeti altında kalan İlçe Seçim Kurulları buradan ders çıkarmalıdır. İstanbul’a, Ankara’ya nereye bakarsak bakalım İlçe Seçim Kurulları AKP’nin vesayeti altında. Antidemokratik uygulamalar ile bu ülkeye demokrasi gelmez” dedi.

Kaynak: MA

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …