Anasayfa / Politika / Claudia Roth: Kürtleri yalnız bıraktık

Claudia Roth: Kürtleri yalnız bıraktık

Almanya Federal Meclisi Başkan Yardımcısı, “Kürtler, IŞİD denilen en büyük terör örgütünün sal-dırılarına karşı koydu ancak sa-vaştan sonra onları yine yalnız bıraktık” dedi.

K24’e konuşan Claudia Roth, “Acaba Kürtler haklarını elde edebilsin diye iyi işler yaptık mı? Canlarını ölüm için ortaya koyan Kürtlerdi. Onlar, IŞİD denilen en büyük terör örgütünün sal-dırılarına karşı koydu ancak sa-vaştan sonra onları yine yalnız bıraktık” diye belirtti.

Alman hükümetinin, Kürtlerin haklarını elde edebilmesi için, verdiği sözleri yerine getirmediğini söyleyen Roth, kendi ülkesini eleştirdi.

Roth, “Burada çok sayıda Kürt yaşıyor ki altıncı nesil burada dünyaya geldi. Gurur kaynağı olan şey ise Kürtlerin halen özgünlüklerini korumalarıdır. Almanya’da yaşayan bir kişinin, kökünden ko-parılan bir ağaç gibi özgünlüğünü kaybetmesini istemiyoruz. Yoksa ağaç kurur” ifadelerini kullandı.

IŞİD’le sa-vaşın başladığı 2014 yılında Kürdistan Bölgesi’ne askeri yardımlarda bulunan Almanya, bazı Peşmergeleri Almanya’da eğitirken, kendi askeri uzmanlarını Kürdistan Bölgesi’ne göndererek burada da Peşmergelerin eğitiminde rol aldı.

Claudia Roth, o dönem de askeri yardımların yetersiz olacağını belirterek, Kürtlere daha fazla destek verilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Kontrol Edin

HDP’li vekilden Öcalan açıklaması

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Başkan Mesud Barzani’nin, Kürt sorununun çözümünde Kürtlere …