Anasayfa / Politika / DAİŞ Forumu’nda sonuç bildirgesi açıklandı

DAİŞ Forumu’nda sonuç bildirgesi açıklandı

Rojava Stratejik Araştırmalar Merkezi (NRLS) tarafından düzenlenen DAİŞ forumu sonuç bildirgesinin açıklanmasıyla sona erdi. Bildirgede, adaletin sağlanması için DAİŞ’lilerin yargılanacağı bir uluslararası mahkemenin Kuzey ve Doğu Suriye’de kurulması gerektiği vurgulandı.

Rojava Stratejik Araştırmalar Merkezi (NRLS) tarafından Qamişlo’ya bağlı Amûdê ilçesindeki Beylesan salonunda, düzenlenen DAİŞ forumu sonuç bildirgesinin açıklanmasıyla sona erdi.
Sonuç bildirgesi, forumun gerçekleştirildiği salonda yapılan basın toplantısında Rojava Stratejik Araştırmalar Merkezi (NRLS) Yöneticisi Leyla Resûl tarafından okundu.

Sonuç bildirgesi şu şekilde: “Rojava Stratejik Araştırmalar Merkezi yönetimi olarak, katılımcılara değerli öneri ve değerlendirmeleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu öneriler, forum oturumlarında ortaya çıkan en önemli ortak kararlardır. Bu maddeler DAİŞ terör örgütünün tamamen bitirilmesi ve yeniden örgütlenmesinin engellenmesini amaçlamaktadır.


* DAİŞ terörünün askeri, fikri, kültürel, ekonomik ve toplumsal olarak bitirilmesi için Uluslararası Koalisyon ve uluslararası toplum stratejik ortaklık kurmalıdır.

* DAİŞ terörünün yeniden örgütlenmesinin önüne geçilmesi için bölgedeki güvenlik sistemi güçlendirilmelidir. Güvenlik sisteminin güçlendirilmesi amacıyla Özerk Yönetim’e her alanda destek sunulmalıdır.

* YPG, YPJ ve QSD, tüm dünyayı DAİŞ teröründen kurtarabilmek için büyük bir emek sarf etti. Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim’i de sa-vaş şartlarına rağmen bölgede yeni bir yönetim kurdu. Ancak buna rağmen Suriye halkının yüzde 30’unu temsil eden bu sistem ve halk, Suriye krizinin çözüm görüşmelerinden uzak tutuldu. Bu da Suriye’deki güvenlik ve siyasi boyutu olumsuz etkilemektedir. Bu temelde, uluslararası taraflar, güç ve aktif devletler Kuzey ve Doğu Suriye’nin siyasi yönetimini diyalog sürecine dahil etmelidir.

* Suriye krizinin siyasi çözümünün sağlanması ve DAİŞ gibi radikal terör gruplarının beslendiği tüm kaynakların kurutulması için demokratik bir sisteme ihtiyaç duyulmaktadır. Bu temelde, demokratik ulus modeli çözüm ve barış projesidir.


* Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) DAİŞ’in bitirilmesine dönük kararları yerine getirilmelidir. Adaletin sağlanması için QSD’nin tu-tukladığı binlerce DAİŞ’li ve ailelerinin yargılanacağı bir uluslararası mahkeme, Kuzey ve Doğu Suriye’de kurulmalıdır. Bu mahkemenin kuruluşunda da uluslararası koalisyon Özerk Yönetim’e maddi ve lojistik destek vermelidir.

* DAİŞ çe-telerinin kadınlara yönelik işlediği su-çlar göz önünde bulundurularak; kadınların özgürlük ve onurunu koruyabildiği ve haklarının her alanda garanti altına alındığı siyasi, hukuki ve toplumsal bir sisteme ihtiyaç vardır.

* DAİŞ terörünün çocuklara yönelik etkileri göz önünde bulundurularak; tüm çocuklara sa-vaş mağduru olarak bakılmalı ve yeniden eğitime dahil edilmelidir. Çocuklar korunarak, güvenli bir gelecek sunulmalıdır.

* Dini inançların ahlaki ve insani boyutları ön plana çıkarılmalı, radikal İslam’a karşı demokratik İslam herkese açıklanmalıdır.

* DAİŞ çetelerinin Şengal’de Êzidîlere yönelik gerçekleştirdiği kat-liamlar göz önünde bulundurularak; Birleşmiş Milletler bu kat-liamları tanımalı ve Êzidî halkının tüm haklarını garanti altına almalıdır. Ayrıca Êzidî halk, yeni kat-liamlara karşı korunmalıdır.


* Efrîn’de, Türk devletinden destek alan DAİŞ ve El-Nusra gibi terör örgütlerinin devamı olan çe-te grupları eliyle etnik soyk-ırım ve demografik yapıyı değiştirme politikaları sürdürülmektedir. Bu temelde bu gruplara karşı mücadele, bölge ve dünya güvenliği için önemlidir.

* 23 Mart günü, Dünya DAİŞ’i Bitirme Günü olarak ilan edilmelidir.”

(MA)

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …