Anasayfa / Politika / Dargeçit’te sadece AK Parti’nin itirazı kabul edildi

Dargeçit’te sadece AK Parti’nin itirazı kabul edildi

Dargeçit’te AK Parti’nin belediye meclis üyeliğine ilişkin yaptığı başvuruyu kabul eden İlçe Seçim Kurulu, HDP, CHP, İYİ Parti ve bağımsız belediye başkan adayının 77 sandığa ilişkin yaptığı itirazı reddetti.

Mardin’in Dargeçit ilçesinde, resmi olmayan sonuçlara göre belediyenin 664 oy farkıyla AK Parti’ye geçmesinin ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İYİ Parti ve bağımsız aday Yahya Akkaya tarafından 77 sandığın yeniden sayılması için itirazda bulunuldu. 1001 No’lu sandıktan 1076 No’lu sandığa ilişkin, “Geçersiz oyların sonucu etkileyecek düzeyde olması ile beraber tutanaklarda partilerinin sandık kurulu üyelerinin imzalarının olmaması ve tutanakların polis tarafından doldurulduğunun fotoğrafla kayıt altına alınmasını” gerekçesiyle yapılan başvuru İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildi.

Kurul, yapılan başvuruyu “somut dayanaktan yoksun” buldu. Ancak, siyasi partiler somut dayanakları fotoğraf ve tutanaklarla kurula sunmuştu. İlçe Seçim Kurulu, partilerin itiraz dilekçelerinde sunduğu ve bir polis memurunun açık bir şekilde tutanak doldurduğu görülen fotoğrafa ilişkin ise Dargeçit Cumhuriyet Başsavcılığı’na su-ç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Öte yandan, AK Parti Dargeçit İlçe Başkanlığı tarafından meclis üyeliği tutanaklarına ilişkin yaptığı başvuru ise kabul edildi. AK Parti’nin itirazı üzerine yapılan incelemede, AK Parti’ye verilen 150 oyun İYİ Parti’ye, HDP’ye verilen 56 oyun ise yanlışlıkla bağımsız adaya yazıldığının tespit edildiği belirtilerek, düzeltilmesine karar verildi.

Kontrol Edin

Sezai Temelli’den CHP’ye eleştiri

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Sakarya’daki ta-nk palet fabrikasının satışına karşı eylem yapan ancak …