Anasayfa / Politika / Davutoğlu’nun parti stratejisi belli oldu

Davutoğlu’nun parti stratejisi belli oldu

BBC Türkçe‘den Ayşe Sayın‘ın haberine göre, Davutoğlu, kendisi için “seçilmiş son başbakan” vurgusu yaparak, “AK Parti ile ipleri tamamen koparıp yeni parti mi kuracak yoksa parti içinde kalarak mücadele mi yürütecek” tartışmalarını da beraberinde getirdi.

Davutoğlu’na yakın ekipte yer alan isimlerin verdiği bilgiye göre, son açıklamasında sık sık “partimiz” ifadesini kullanan Davutoğlu’nun parti kurma konusunda aceleci davranmayacağı aktarıldı. Bunun yerine AK Parti içinde “demokratikleşme” tartışması başlatarak hem parti tabanının nabzını ölçecek hem de etkinliğini artırma stratejisi izleyecek.

Davutoğlu’na yakın bir kaynak, “Bundan sonra açıklamalarını daha sık göreceğiz. Demokratikleşme ve sisteme ilişkin konularda eleştirilerini, uyarılarını sürdüreceğini göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Seçimlerden önce 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün desteğiyle, eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın liderliğinde yeni bir partinin kurulması ihtimali uzun süredir kulislerde konuşuluyordu. Babacan’ın da, Davutoğlu gibi yerel seçimlerden sonra harekete geçeceği ifade ediliyordu.

Kontrol Edin

Sezai Temelli’den CHP’ye eleştiri

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Sakarya’daki ta-nk palet fabrikasının satışına karşı eylem yapan ancak …