Anasayfa / Politika / Davutoğlu’ya yakın isimden olay yaratacak AK Parti ve MHP iddiası

Davutoğlu’ya yakın isimden olay yaratacak AK Parti ve MHP iddiası

AK Parti’ye karşı kurulması beklenen bir ya da birden fazla yeni siyasi parti, sadece AK Parti ve liderliğini değil aynı zamanda MHP’yi de rahatsız etmişe benziyor.

Bunun en somut yansıması, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin eski Başbakanlardan ve yeni bir siyasi parti hazırlığı içinde olan Ahmet Davutoğlu’nu açık bir şekilde hedef alması örneğinde görüldü.

Bahçeli’nin bu tutumuna yanıt ise, Davutoğlu’ya yakın bir isim olan Ayhan Sefer Üstün’den geldi. AK Partili eski Milletvekili de olan Üstün, MHP’yi ‘adeta AK Parti tabanına hortum bağlamak’la itham etti.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, Üstün, “MHP adeta hortum bağlamış gibi AK Parti tabanını kendine doğru çekiyor. Üç tane dahi miting yapmadan AK Parti’den devşirdiği oylarla gücünü korumaya çalışıyor. Bu arada maalesef AK Parti söylemleri de MHP’lileşmiş. Onun içinde bu duruma işaret edene sal-dırıyor. İstiyor ki AK Parti aleyhine yürüyen bu ilişki duyulmasın, görülmesin” yorumunu yaptı.

Davutoğlu, AK Parti’nin 23 Haziran İstanbul seçimlerinden önce, ilk yenilgiyi tattığı 31 Mart yerel seçimlerinin ardından 15 sayfalık bir manifesto yayımlamış ve sistem eleştirisinde bulunmuş, ardından da eleştirisinin dozajını arttırarak AK Parti’nin yanısıra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ailesini de hedef almıştı.

Erdoğan’ın yeni oluşumlara yanıtı ise, “Çok dert etmiyoruz” şeklinde olurken, Davutoğlu ve Ali Babacan’ı ‘boş çuval’a benzetmişti.

16.5 yıl boyunca AK Parti’de vekillik yapan Üstün, AK Parti-MHP ilişkisini ‘hastalıklı’ bulduğunu şu sözlerle özetledi:

“MHP adeta hortum bağlamış gibi AK Parti tabanını kendine doğru çekiyor. Üç tane miting yapmadan AK Parti’den devşirdiği oylarla gücünü korumaya çalışıyor. Bu arada maalesef AK Parti söylemleri de MHP’lileşmiş. Onun içinde bu duruma işaret edene sal-dırıyor. İstiyor ki AK Parti aleyhine yürüyen bu ilişki duyulmasın, görülmesin. Gelinen noktada sistem tıkanmış görünüyor.”

Üstün’ün AK Parti ve MHP’ye yönelik eleştirilerinin satırbaşları şöyle:

“Güçlü Meclis, güçlü Hükümet’ sloganlarının aksine gelinen noktada son derece güçsüz bir Meclis yapısıyla karşı karşıyayız.

En başında arızalar belliydi. Bu sistem Türkiye’ye özgü gibi gerekçeler öne sürülerek iyi niyetli uyarılara kulak tıkandı. Gelinen noktada da sistem tıkanmış görünüyor. Böylesi büyük sistem değişikliklerinde arızalar çıkabilir, revizyon ihtiyacı doğaldır.

Revizyon bir ihtiyacın tezahürü ve yapılacaksa esaslı bir revizyon olmalı. Anayasal bütünlük içerisinde, anayasadaki aksayan maddeler revize edilerek işe başlanmalı. AK Parti grubundan da revizyon ihtiyacına yönelik çıkışları duyuyoruz. Esaslı bir revizyon yapılacaksa bunu siyasilerin işin içinde bulunduğu süreçlerle yapabilirsiniz. Ancak duyduğumuz kadarıyla bu iş için devlet mimarisi içinde fiili olarak en büyük bürokrat konumunda görülen Cumhurbaşkanı Yardımcısı görevlendirilmiş. Bu görevlendirmeye bakarak bir revizyon olacaksa bunun idari ve bürokratik yapılanmaya yönelik, dar çerçeveli bir revizyon olacağını söyleyebiliriz.

Bu itibarla esaslı bir revizyon yapılacağı hususunda pek ümidim yok. Oysa sorun daha büyük, sistemin kurgusunda bir sorun var. Hangi sistemi ele alırsanız alın, o sistemin iç bütünlüğüne, ilkelerine, namusuna saygı göstermezseniz o sistemden verim almanız mümkün değildir. Hep söylüyoruz önceki sistemimiz parlamenter sistem olmadığı gibi şimdiki sistemimizin de Başkanlık sistemi olduğunu söyleyemeyiz.”

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …