Anasayfa / Kadın / Demirtaş ile görüştürülmeyen AP Türkiye Raportörü Diyarbakır’a gidecek

Demirtaş ile görüştürülmeyen AP Türkiye Raportörü Diyarbakır’a gidecek

Edirne Cezaevi’nde Selahattin Demirtaş ile görüşme talebine yanıt alamayan Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri’nin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş ve Ahmet Türk ile görüşeceği bildirildi.

 Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri başkanlığındaki heyet, 2018 Türkiye raporunun hazırlanması kapsamında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Buldan ile görüştü.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, görüşmede Piri 24 Haziran seçimlerini sordu. Adil ortamda bir seçim yapılamadığını söyleyen Kılıçdaroğlu’nun özellikle medyada muhalefete yer verilmediğine dikkat çektiği ifade edildi.

Kati Piri görüşmede tutuklu CHP PM üyesi Eren Erdem ve iş insanı Osman Kavala’nın tutuklanmasına yol açan dava süreçlerinin nasıl değerlendirildiğini sordu.

Kılıçdaroğlu’nun ‘bu davaların siyasi iktidarın yönlendirmesiyle açılmış davalar olduğu’, sadece bu isimler değil çok sayıda benzer dava olduğunu söylediği belirtildi. Kılıçdaroğlu, demokrasinin geriletilmemesi için mücadele etmeye devam edeceklerini ifade etti.

Piri’nin HDP ziyaretinde ‘Türkiye’de demokratikleşme adımlarının durması ve HDP’ye yönelik baskılar konusunda’ görüş alışverişinde bulunulduğu belirtildi.

Ayrıca görüşmelerde, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Teröre bulaşmış bu kişiler tekrar sandıktan çıkacak olursa beklemeden anında gereğini yapıp kayyım atarız” yönündeki söylemler nedeniyle yaşanan kaygılar Piri’ye iletildi.

Haberde Kati Piri’nin Ankara’daki temaslarının ardından Diyarbakır ve Mardin’e gideceği ifade edildi.

Edinilen bilgiye göre Piri, Diyarbakır’da eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş ve Mardin’de ise görevden alınan Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk ile görüşecek.

Piri’nin Edirne Cezaevi’ne giderek Demirtaş’ı da ziyaret etmek istediği ancak bu talebine yanıt verilmediği kaydedildi.

Kontrol Edin

CHP yönetimine kayyım atandı

Eskişehir 3. Sulh Hukuk Mahkemesi, partinin il yönetimine 45 günlük süreçte yapılacak olağanüstü kongreye kadar …