Anasayfa / Politika / Demirtaş’ın avukatından tahliye açıklaması

Demirtaş’ın avukatından tahliye açıklaması

Selahattin Demirtaş’ın avukatlarından Aydın Erdoğan, Ankara 20’nci Ağır Ce-za Mahkemesi’nin verdiği karardan sonra HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tahliyesi önünde herhangi bir engel kalmadığını söyledi. Erdoğan, “Sayın Demirtaş’ı dışarıda özgür olarak görme şansımız var artık. Şu anda bir engel kalmadı” dedi.

Rûdaw’a konuşan Aydın Erdoğan, tu-tuklu bulunan Demirtaş hakkında 2 Eylül’de tahliye kararı verildiğini, karara yapılan itirazın da reddedildiğini hatırlatarak, “Bundan sonra Selahattin Demirtaş’ın ce-zaevinde kalması için bir sebep kalmadı” dedi.

Erdoğan, şunları söyledi:

“Bilindiği üzere Sayın Demirtaş’ın daha önce bir konuşmasından dolayı aldığı 4 yıl 8 aylık bir ce-zası vardı. O ce-zanın karşılığını halihazırda yatmış bulunuyor. Yani bugün Türkiye’de mevcut yürürlükteki yasalara göre şu anda ona verilen ce-zasını yatmış durumdadır. Bazı bürokratik işlemler var, gecikmeler oluyor. Bizim elimizde olmayan nedenler, bizim tam olarak bilemediğimiz nedenler var. Ama her an Sayın Demirtaş’ı dışarıda özgür olarak görme şansımız var artık. Şu anda bir engel kalmadı artık. Verilen mah-kumiyet ce-zası tamamen kanunsuzdu. Yani o 4 yıl 8 aylık ce-za, bir barış konuşmasında, tamamen ülkede barışı tesis etmek için yapılan çabaları anlattığı bir konuşmadan ötürüydü. Örgüt propagandası yaptığı sayılarak ce-zalandırıldı. Asla öyle bir niteliği yoktu ve tamamen kanunsuz olarak ce-zalandırıldı.”

Demirtaş’ın durumunun birkaç gün içerisinde açığa kavuşacağını belirten Erdoğan “Bu 4 yıl 8 aylık ce-za bu şekilde verildi ve mahkeme de AİHM’in verdiği tahliye kararına uymadı. Şimdi ise 18 Eylül günü AİHM yeniden Demirtaş’ın aleyhine olan bu durumları yeniden görüşecek ve bir karar verecek. O karardan önce de ‘Türkiye’de hukuk işliyor’ görüntüsü vermek için mahkeme tahliye kararı verdi. Mahkeme bu kararı verdi ama Selahattin Demirtaş’a karşı işlenen hukuksuzluklar bitmiyor. Bu Türkiye’de bilinen bir durum. O nedenle her an özgür olabilir.”

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …