Anasayfa / Politika / Demirtaş’ın ‘devleti aşağıladığı’ gerekçesiyle yargılandığı davada karar

Demirtaş’ın ‘devleti aşağıladığı’ gerekçesiyle yargılandığı davada karar

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, TCK’nın 301. maddesindeki ‘Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ suçundan yargılandığı davada mahkeme, dosyanın ‘görevsizlik’ kararıyla ağır ceza mahkemesine gönderilmesini kararlaştırdı.

Selahattin Demirtaş’ın 10 Ekim 2015’te Ankara Garı önünde meydana gelen saldırının ardından yaptığı açıklamalarla Türk Ce-za Kanunu’nun (TCK) 301. maddesindeki “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçundan yargılandığı davada mahkeme, dosyanın ‘görevsizlik’ kararıyla ağır ce-za mahkemesine gönderilmesini kararlaştırdı.

Ankara 25. Asliye Ce-za Mahkemesi’ndeki duruşmaya, başka suçtan tu-tuklu bulunan Demirtaş’ın avukatları katıldı. Hakim Sacit Bulut, dava dosyasına gelen evrakı okuduktan sonra dosyayı karara bağladığını belirtti.


Hakim Bulut, 694 sayılı KHK’nın 146. maddesiyle CMK’nın 161. maddesine eklenen 9. bendi uyarınca seçimden önce veya sonra su-ç işlediği ileri sürülen milletvekili hakkında kovuşturma yetkisinin Ankara Ağır Ce-za Mahkemesi’ne ait olduğu gerekçesiyle dosyanın Ankara Ağır Ce-za Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

Sanık avukatlarının 7 gün içinde Ankara nöbetçi Ağır Ce-za Mahkemesi’nde karara itiraz hakları bulunduğunu belirtildi.

Demirtaş, pa-tlamaya ilişkin, “Bu daha çok IŞİD bağlantılı bir terör sa-ldırısına benziyor ama hükümetin de çok ciddi siyasi sorumluluğu olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Kontrol Edin

Datça’da kayyım protestosu: 21 kişi gözaltına alındı

Datça’da, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasını protesto etmek …