Anasayfa / Politika / Demirtaş’tan AK Partiyle pazarlık iddialarına yanıt

Demirtaş’tan AK Partiyle pazarlık iddialarına yanıt

Edirne Ce-zaevi’nde bulunan eski HDP lideri Selahattin Demirtaş tahliyesi için AK Parti’yle pazarlık yapılıp yapılmadığına ilişkin, “O tıynette olsaydık iki buçuk yıldır burada olmazdık” diye yanıt verdi.
Demirtaş, 34 gazetecinin kendisine avukatları aracılığıyla ilettiği soruları yanıtladı.

31 Mart seçimlerinden önce yaptığı açıklamada ‘millet ittifakı’nın İstanbul belediye başkan adayı CHP’li Ekrem İmamoğlu’na açık destek veren Demirtaş’a son dönemde AK Parti ile HDP arasında 23 Haziran seçimi için pazarlı yürütüldüğü yönündeki iddia soruldu.

Duvar’dan İrfan Aktan’ın aktardığına göre, gazeteci Semin Girit’in bu yöndeki sorusu üzerine Demirtaş şöyle dedi: “Dışarıdan nasıl görüyorsunuz bilmiyorum ama faşizme karşı en güçlü mücadeleyi yürütüyor olmamıza, her dönemde en ağır bedelleri ödüyor olmamıza rağmen halen bizleri ucuz, ilkesiz pazarlıkların partisi olarak görmekte ısrar edenlere söyleyecek söz bulamıyorum. Sorunuzda yer verdiğiniz türden bir pazarlığı yapacak tıynette olsaydık iki buçuk yıldır burada olmazdık zaten.”

‘Bize güvenmeye devam’ mesajı

Demokrasinin barış imkanlarını artırmak için AK Parti dahil her partiyle TBMM çatısı altında görüşülmesine karşı çıkmadığını dile getiren Demirtaş şöyle devam etti: “Demokrasinin, barışın imkanlarını artırmak, her fırsatı ilkesel bir kazanıma dönüştürmek için de AKP dahil tüm partilerle TBMM çatısı altında görüşme yapılmasına da asla karşı değilim. Siyasi partilerin işi bir yandan kesintisiz mücadeleyi sürdürürken diğer yandan bu direnişin diplomasisini, siyasetini yapmaktır. Herkese mübah olanın HDP’ye haram kılınması asla kabul edilemez. Diğer bütün partiler her fırsatta bir araya gelerek ortak çıkarları etrafında diyaloglar geliştirirken bunun adı siyaset oluyor da HDP herhangi bir partiyle diyalog kurunca bunun adı neden pazarlık oluyor? Kaldı ki, HDP de kendi ilke ve çıkarları doğrultusunda pazarlık yapabilir, bu da onun hakkıdır. Fakat güya benim tahliyem üzerinden HDP seçmeninin iradesini peşkeş çekeceğimiz iması bile nahoştur. Bu iddia o kadar boştur ki, benim dört yıl sekiz ay uyduruk bir cezayla başka bir davadan hükümlü olduğumu bile göz ardı ediyorlar. Bu tür yaklaşımlar aş-ağılayıcı, küçük düşürücüdür. Biz direne direne kazanıyoruz, dilene dilene değil. Herkesin içi rahat olsun ve bize güvenmeye devam etsin diyorum.”

Kontrol Edin

Sezai Temelli’den CHP’ye eleştiri

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Sakarya’daki ta-nk palet fabrikasının satışına karşı eylem yapan ancak …