Anasayfa / Politika / Dersim İl Seçim Kurulu’ndan Maçoğlu açıklaması

Dersim İl Seçim Kurulu’ndan Maçoğlu açıklaması

Ovacık Belediye Başkanlığı döneminde gösterdiği başarı sonucu tabanın da desteğini alarak Türkiye Komünist Partisi’nin Dersim adayı olarak seçim yarışına giren Fatih Mehmet Maçoğlu, yüzde 32.76 oy oranı ile belediye başkanı seçildi.

Maçoğlu bugün mazbatasını alarak görevi devralacaktı ancak YSK Maçoğlu’nun mazbatasını güvenlik ve personel yetersizliği gerekçesiyle vermedi.

Fatih Mehmet Maçoğlu ve belediye meclisi üyeleri Seçim Kurulu’na gitti ve burada heyete “söylenemeyecek güvenlik gerekçesiyle mazbatanın bugün verilemeyeceği” ifade edildi.

MAÇOĞLU: DERSİM HALKININ VİCDANINA BIRAKIYORUZ

Dersim Belediyesi’nin önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Maçoğlu şunları söyledi:

“Burada toplanmamızın nedeni, 5 güne yakındır seçim yapılmasına rağmen hala mazbatanın alınmamasıyla ilgili. İlçe Seçim Kurulu ile yaptığımız görüşmelere rağmen mazbatayı alamıyoruz. İlçe Seçim Kurulu Başkanı dün bize bugün 9.30’a saat verdi. İlçe Seçim Kurulu bize mazbatamızın verilmemesinin gerekçesinin “Güvenlik ve personel eksikliğinden” kaynaklandığını söyledi. Türkiye’nin birçok şehrinde eğer itiraz edilmemişse mazbatalar veriliyor.

Biz seçim süreci boyunca güvenlik sorunu olmadığını hepimiz biliyoruz. Biz hukuka uygun davarınıyoruz. Yarın bizim yasalara göre belediye meclisi toplantısı yapmamız lazım. Görevi ihmal etmek suçtur. İlçe Seçim Kurulu görevini ihmal ediyor. Biz Dersim halkının vicdanına bırakıyoruz bu işi. Eğer süreç devam ederse suç duyurusunda bulunacağız.”

Tepkiler üzerine Dersim İlçe Seçim Kurulu açıklama yaptı. Açıklamada, Maçoğlu’nun mazbatasını yarın alabileceği kaydedildi.

Kontrol Edin

İsrail’den Müslüman Kongre üyelerine giriş yasağı

İsrail hükümeti, ‘ülkeye zarar vermek istedikleri’ gerekçesiyle Amerikan Kongresi’nin iki kadın Müslüman üyesi olan Tlaib …