Anasayfa / Politika / Dersim Valisinden ‘Komünist Başkan’ açıklaması: Kandil ile uzlaşmaya çalışıyor

Dersim Valisinden ‘Komünist Başkan’ açıklaması: Kandil ile uzlaşmaya çalışıyor

HDP’nin elindeyken Dersim Belediyesi’ne kayyım olarak atanan mevcut Dersim Valisi Tuncay Sonel, Fatih Mehmet Maçoğlu’nun borç açıklamalarına tepki gösterdi.

Dersim Belediyesi’nin yeni başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, dün mazbatasını alarak görevine başladı. Maçoğlu’na devredilen resmi evraklara göre kayyım yönetimi Dersim Belediyesi’ni 68 milyon lira borçla devrederken kasada 266 bin lira olduğu belirtildi.

Maçoğlu’nun açıklamalarına yazılı bir açıklamayla yanıt veren Vali Tuncay Sonel, belediyenin borcunu düşürdüklerini iddia etti.

“05.04.2019 Tarihinde Tunceli Belediye Başkanlığı görevine başlayan ve daha ilk günden Kayyum Dönemini hedef alan zihniyet bilmelidir ki” diyen Vali Sonel’in açıklaması şöyle:

Tuncay Sonel

“Kendisini teh-dit eden Kandil ile uzlaşma çabasını Kayyum dönemine çamur atarak sağlamaya çalışmaktadır. Biz teröre hizmet eden bir belediye devraldık. Şu an Tunceli’yi huzur şehri olmanın yan ısıra, herkesin imrendiği bir şehir haline getirdik. Tunceli’nin çehresi değişti. Kayyum öncesi 29 Milyon TL borç var iken, bu borcu görev yaptığımız dönem içinde 16 Milyon TL’ ye düşürdük. Ayrıca bu borcu düşürürken görev yaptığımız süre içerisinde 31.7 Milyon TL kredi ile 625 Milyon TL tutarında yıllardır konuşulan ama yapılmayan projeleri hayata geçirdik. Dönem içerisinde yaptığımız yeni yatırımlar ile 12 Milyon TL kira geliri sağlanırken, bunun yanı sıra 6 Milyon TL değerinde de yeni araç filosunu şehrimize kazandırdık. Verdiğimiz rakamlar ve örnekler gösteriyor ki kayyum öncesi belediyenin tüm kaynakları şehirde yaşayanlara değil teröre gittiği ortada iken, kaynaklar yöre insanımızın huzurlu bir kentte yaşamaları için kullanılmıştır. Şehirde yaşayan vatandaşlarımızın memnuniyeti bizler için önemlidir. Daha ilk günden çamur atılmasını kamuoyunun takdir ve vicdanına bırakıyoruz.”

Maçoğlu belgeleri paylaşmıştı

31 Mart yerel seçimlerinde Türkiye Komünist Partisi’nden Dersim Belediye Başkanı seçilen Fatih Mehmet Maçoğlu mazbatasını aldıktan sonra Belediyenin 68 milyon TL borçla devraldıklarını duyurdu.

Twitter hesabından Ovacık Belediyesinin devir belgesini paylaşan Maçoğlu, belediyenin kasasından 723 bin 151 Tl olduğunu duyurdu. Maçoğlu ayrıca resmi kurum borçlarının da 626 bin 234 TL olduğunu paylaştı.

Kaynak: Rûdaw

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …