Anasayfa / Politika / Dilbilimci Tan’dan HDP’li belediyelere Kürtçe çağrısı

Dilbilimci Tan’dan HDP’li belediyelere Kürtçe çağrısı

Kürt dil bilimci Sami Tan, HDP’li belediyelere Kürtçe’nin canlanması için aşamalı plan ve anket önerisinde bulundu.

Kürt illerindeki belediyelere atanan kayyumlar, Kürt dili üzerine eğitim ve araştırma yapan kurum, dernek ve merkezlerinin çoğunu kapatma kararı almıştı. Kapanmayan kurumlar ise işlevsiz hale getirildi.

Söz konusu kararlarla birlikte son birkaç yılda Kürtçe dil eğitimine büyük zarar verildi.

Rûdaw’a konuşan Sami Tan, “Kayyumlar Kürt diline çok büyük zararlar verdi. Kürt dili üzerine çalışma ve araştırmalar yapan kurumların çoğu kapatılırken, kalanların da içi boşaltıldı. Tüm Kürtçe kurslar kapatıldı” dedi.

31 Mart yerel seçimleriyle HDP’nin tekrar kazandığı belediyelerin Kürtçe için neler yapabileceğini değinen Tan, sözlerine şunları ekledi:

“Kayyumlar arkalarından neler bıraktığı meselesi ve hükümetin Kürtçe kurslara yönelik çıkardığı kararnamelere göre Kürtçe’ye nasıl hizmet edilebileceği konusu netleşecek. Hükümet ayrıca, belediyelerin Kürtçe kurslar açmaması, akademik çalışmalar yapmaması için yeni kararnameler de çıkarabilir.”

Belediyelere tavsiyelerde bulunan Tan, “Kürt dili için belediyelerin yasal imkanları varsa, evvela program yapmaları gerekiyor. Kısa, orta ve uzun vadede bu programların düzenlenmesi önemlidir” diye konuştu.

“Kürtlerin belediyeleri kazandığı Kürdistan illerinde anket yapılması gerekiyor” diyen Sami Tan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kürt dilinin durumu nedir, ne kadar konuşuluyor, gibi konuların incelenmesi gerekiyor. Daha sonra bu sonuçlara göre programlar yapılabilir. Ve buna göre Kürtçe’nin halk arasında canlanması için çalışmalar yapılmalı.

Bir çok yerde artık Kürtçe konuşulmuyor. Örneğin Amed (Diyarbakır) gibi metropollerde Kürtçe pek konuşulmuyor. Buralarda Kürtler kendi tanıdıklarıyla Kürtçe konuşurken, çoğunlukla yabancılarla Kürtçe konuşmuyor. Bu da Kürt dilinin sokak ve pazar dili olmasına engel oluyor. Eğer yeniden kayyumlar atanmazsa, hile ve hurdaya başvurulmazsa yapılabilecek çok iş var.”

Belediyelerin desteğiyle Kürtçe eğitim ve araştırmalarda bulunan Kurdi Der, Disa Der, Ahmedi Hani Kurumu, Reya Azad Vakfı, Kürt Dili Platformu, Kürt Dili Eğitim Merkezi atanan kayyumlar tarafından kapanan kurumlar arasında yer alıyor.

Diyarbakır merkezli olan Kurdi Der’in 30 il ve ilçede şubeleri vardı. Bu şubeler de Kürt dili eğitiminin yanı sıra, akademik araştırmalar da yapılıyordu.

Kaynak: Rûdaw

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …