Anasayfa / Politika / Diyarbakır Valiliği: Recep Hantaş ‘Dur’ ihtarına uymadı

Diyarbakır Valiliği: Recep Hantaş ‘Dur’ ihtarına uymadı

Diyarbakır Valiliği, hayatını kaybeden Recep Hantaş’ın ‘Dur’ ihtarına uymadığı için vu-rulduğunu belirtirken, iki polisin tu-tuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildiğini bildirdi.

Valiliğin yazılı açıklamasında, 14 Nisan günü saat 03.20 sıralarında, Yenişehir ilçesindeki Sümer Park’a yüzleri maskeli iki kişinin girdiği yönünde polise ihbar yapıldığı ifade edildi.

Açıklamada, ekiplerin parka gittiği, iki kişinin görevlilerin üzerine doğru koştuğu, ‘Dur’ ihtarı yapıldığı, bunun üzerine R.Y.’nin durarak teslim olduğu kaydedildi. Açıklamada Hantaş’ın kaçmaya devam ettiği, polisin uyarı atışı yaptığı ancak Hantaş’ın durmadığı, bunun üzerine vu-rularak etkisiz hale getirildiği aktarıldı.

Açıklamaya göre Diyarbakır başsavcılığının soruşturması kapsamında iki polis tu-tuklama talebiyle mahkemeye sevk edilirken, valilik de idari soruşturma başlattı. Hantaş’ın yakınında bir kuru sıkı ta-banca, boş kovanlar, nüve ve gömlek parçaları bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada Hantaş’ın UYAP’ta ‘hırsızlık’, ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘başkalarına ait kimlik bilgilerini kullanma’, ‘basit ya-ralama’ ve ‘konut dokunulmazlığını ihlal’ su-çlarından çok sayıda kaydı bulunduğu aktarıldı.

Teslim olan R.Y.’nin de UYAP’ta ‘PKK terör örgütü üyeliği’, ‘şahıs, işyerinden ve kurumdan hırsızlık’, ‘kasten ya-ralama’, ‘kullanmak için uyuşturucu madde bulundurma’, ‘kayıp şahıs’ ve ‘terör örgütü propagandası yapmak’tan kaydı olduğu belirtildi.

Kontrol Edin

Kayyım, işçiyi ‘sahte evrakla’ KHK’lı yapıp işten çıkarmış

Silvan Belediyesi’nde taşeron işçi olarak çalışan Nasır Çeliktemel, belediyenin kayyımla yönetildiği 2017 yılında memurlar için …