Anasayfa / Politika / Diyarbakır’da İlk icraatı kardeşini başkan yardımcısı yapmak oldu

Diyarbakır’da İlk icraatı kardeşini başkan yardımcısı yapmak oldu

31 Mart yerel seçimlerinde Diyarbakır’ın merkez Bağlar Belediyesi’ni yüzde 71 oy oranı ile Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kazanmasına rağmen, eşbaşkan adaylarından Zeyyat Ceylan’a verilmeyen mazbata yüzde 25 oy alan AK Partili Hüseyin Beyloğlu’na verildi.

Halkın onayını almadan koltuğa oturan Beyoğlu’nun ilk icraatı ise kardeşi Haşim Mertoğlu’nu belediye başkan yardımcısı sıfatıyla işe almak oldu. Mertoğlu, daha önceden öğretmenlik yaptığı ve bu meslekten istifa ettiği öğrenildi. Mertoğlu aynı zamanda da Mektebim Okulları’nın da ortakları arasında yer alıyor. YSK’nin Beyoğlu’na mazbatayı vermesi üzerine Mertoğlu’nun tekrardan öğretmenlik mesleğine dönüş yapmak için Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuru yaptığı bildirildi. Mertoğlu, yaptığı başvurunun kabul edilip edilmeyeceği beklemeden Beyoğlu’nun talimatıyla belediye başkan yardımcılığına atandığı kaydedildi. Mertoğlu’nun bir hafta içerisinde başvurusu kabul edilerek göreve başladığı belirtildi.

Yasaya göre öğretmenlik mesleğinden bir yıldan uzun bir süredir istifa eden bir kişinin Bakanlığın açıktan atama yapmasını bekleyeceği, usule uygun bir şekilde istifa etmesi durumunda ise 6 ay içerisinde ataması yapılması gerekirken, Haşimoğlu’nun hemen göreve başlaması akıllarda soru işareti bıraktı. İlk soyadı “Yalar” olan Hüseyin Beyoğlu gibi kardeşi Haşim Mertoğlu’nun soy ismini değiştirmesi dikkat çekti.

‘KENDİSİ GİBİ KARDEŞİ DE…’

Bağlar Belediye Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, Beyoğlu’nun kardeşini belediye başkan yardımcısı olarak belediyeye almasının Kamu Görevlileri Etik Kurulu’na aykırı olduğunun altını çizdi. Beyoğlu’nun usulsüz bir şekilde belediye başkanlık görevine geldiğine dikkat çeken Zümrüt, “Usulsüz bir şekilde gelen Beyoğlu kardeşini de usulsüz bir şekilde belediyeye başkan yardımcısı olarak göreve getirdi” dedi.

 

‘DERHAL MÜDAHALE EDİLMELİDİR’

Bağlar halkına karşı sorumluluklarının olduğunu aktaran Zümrüt, belediyede yapılan usulsüzlükleri de bir bir halka anlatacaklarını söyledi. Zümrüt, zırhlı araçlar eşliğinde belediye binasına gelerek işe başlayan Mertoğlu’nun kendisine danışman da tuttuğunu aktardı. Belediyenin aile şirketi olmadığına dikkat çeken Zümrüt, “Etik kurulunun derhal bu duruma müdahale etmesi gerekir” dedi. Beyoğlu’nun suç işlediğini aktaran Zümrüt, AK Parti’nin de bu duruma müdahale etmesi gerektiğinin altını çizdi.


‘KAMUOYUNA AÇIKLAYACAĞIZ’

Kayyum döneminde “bankamatik memurları”nın oluşturulduğunu kaydeden Zümrüt, Beyoğlu’nun da bu tür bir çalışma içerisinde olduğunu ifade etti. Zümrüt, Beyoğlu’nun kardeşini belediye başkan yardımcısı görevine getirmesinin de belediyede yapılacak talanın örtülmesi amacıyla yapıldığını iddia etti.

Konuya ilişkin belediyenin HDP Grubu’nun da çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Zümrüt, yürüttüklerini çalışmalar sonucunda elde ettikleri bilgileri kamuoyuna açıklayacaklarını söyledi.

Kaynak: MA

Kontrol Edin

CHP’den Ahmet Türk’e sürpriz ziyaret

Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP’nin adayı olan ve ce-zaevindeki HDP’nin önceki Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret …