Anasayfa / Politika / DSM’den Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi İlanı

DSM’den Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi İlanı

Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Eyn İsa’da düzenlenen bir toplantıda Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ni seçtiğini açıkladı. DSM, 16 Temmuz 2018 tarihinde özerk yönetimin kurulmasına ilişkin bir karar almıştı.

Rûdaw’ın haberine göre, toplantıda Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Genel Meclisi Eşbaşkanlığı’na Siham Kiryo ve Ferit Ette seçildi. Toplantıya katılan DSM Eşbaşkanı Emine Umer de bir konuşma yaparak şunları söyledi:

“DSM üçüncü konferansında Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin kurulması önerisinde bulunmuştu. Projenin amacı bölgedeki özerk yönetimler arasında koordineyi sağlayacak bir yönetim sisteminin oluşturulması, yönetim ve güvenlik boşluğunun doldurulması ve Suriye’nin doğusu ile kuzeyinde daha önce kurulan yönetim sistemine göre hareket edilmesidir.”

70 kişilik genel meclis üyeleri listesi de özerk yönetimler ve sivil meclis üyelerinden oluşan ve Yasama Meclisleri tarafından onaylandı.

Kontrol Edin

Erdoğan, bakın hangi lider ile kıyaslanmak istemiyor

Gazeteci Fehmi Çalmuk, Hürses’te yayımlanan “Ümmet, Rahmet, Zahmet” başlıklı yazısında dikkat çekici bir anısını paylaştı. …