Anasayfa / Politika / DTK’dan HDP’nin kapatılmasına ilişkin açıklama

DTK’dan HDP’nin kapatılmasına ilişkin açıklama

DTK, HDP Diyarbakır il binası önünde devam eden oturma eyleminin “pro-vakasyon” olduğunu, “HDP’ye karşı bir algı oluşturma operasyonu geliştirerek Kürt halkını ‘ce-zalandırma’ operasyonu geliştirdiğini ve HDP’yi kapattırmanın alt yapısının oluşturulmak istediğini” savundu.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Diyarbakır Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine kayyum atanması, HDP Diyarbakır il binası önünde devam eden oturma eylemlerinin yanı sıra Canan Kaftancıoğlu’na verilen ha-pis ce-zasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

“31 Mart Yerel Yönetimler seçimlerinde halkımız darbeci – kayyum sisteminin halkımızın seçilmiş demokratik iradesine karşı gerçekleştirdiği hukuksuzluklara son derece gü-çlü bir yanıt vermiş, iradesine dokundurtmayacağı kararlılığını ortaya koymuştur” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“31 Mart genel ve yenilenen 23 Haziran İstanbul seçim sonuçları AKP-MHP faşist ittifakına büyük bir darbe vurmuş, faşizme karşı önemli bir başarı ortaya çıkarmıştır. Bu başarının ortaya çıkarılmasında Kürt halkının son derece önemli ve belirleyici bir rolü vardır.

Halkımız başta olmak üzere, demokrasiden yana olan bütün toplumsal muhalefetin bu başarısı karşısında pa-niğe kapılan AKP-MHP faşizmi hedef saptırmak ve gündem değiştirmek amacıyla yeni oyunular ve pro-vakasyonlarla tükenmekte olan ömrünü uzatmaya çalışmaktadır.

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine yeniden kayyum atamaları, Rojava’yı iş-gal girişimleri, en son olarak da MİT’in ve emniyet güçlerinin organizasyonu olduğu açık olan, Diyarbakır HDP il binası önünde toplanan aileler üzerinden HDP’ye ve tüm demokratik muhalefete yönelik geliştirilen büyük pro-vakasyon sistematik bir planın adım adım hayata geçirildiğini göstermektedir.”

Canan Kaftancıoğlu’na destek

CHP İstanbul İl başkanı Sayın Canan Kaftancıoğlu’na verilen ha-pis ce-zası ile İstanbul Büyükşehir Belediyesine “kayyum atama” söylemlerinin de bu “pro-vakasyonun” birer parçası olduğu belirtilen açıklamanın devamında şöyle denildi:

“Sayın Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen bu “kararı” protesto ediyor, Canan Kaftancıoğlu şahsında tüm demokrasi güçleri ile büyük bir dayanışma içerisinde olacağımızı belirtiyoruz.

Bütün bu gelişmelerle iç içe ve bağlantılı olarak; HDP il binası önünde toplanan ailelerin dile getirdiği sorunlarla yakından-uzaktan hiçbir ilgisi olmayan HDP’nin muhatap gösterilerek hedef haline getirilmesi AKP-MHP faşist ittifakının bilinçli ve tasarlanmış bir pro-vakasyonudur.

Bu nedenle HDP il binası önünde oturan aileleri sağduyulu davranmaya, asıl muhatabın AKP olduğu gerçeğini bilerek sorunlarına çözüm aramaya çağırıyoruz.”

‘HDP muhattab gösteriliyor’

HDP Diyarbakır İl binası önünde çocukları dağa giden annelerin düzenlediği eyleme de değinilen açıklamada şu sözlere yer verildi:

“AKP-MHP faşizminin yandaş medya kuruluşlarını da devreye sokarak HDP’ye karşı bir algı oluşturma operasyonu geliştirerek Kürt halkını “ce-zalandırma” operasyonu geliştirdiğini ve HDP’yi kapattırmanın alt yapısını oluşturmak istediğini HDP İl binası önünde toplanan aileler bilmeli ve bu oyuna alet olmamalıdırlar.

HDP’nin, söz konusu ailelerin dile getirdiği sorunları çözmek, ülkemizde acının, gözyaşının, akan insan kanının ve savaşın son bulması ve demokratik bir ülkede özgürce yaşamak için mücadele verdiğini bilmek durumundayız.

Bu nedenle, HDP Amed il binası önünde oturan ailelerimize duygularının, tepkilerinin ve sorunlarının Kürt halkına düş-man olanlar tarafından is-tismar edildiğinin farkına vararak, halkımıza karşı daha büyük pro-vakasyonlar gerçekleştirmeye gerekçe yapılmak istenen bu yaklaşımdan vazgeçmeleri çağrısını yapıyoruz.

Tüm halkımızı da, bu durum karşısında sağduyulu ve soğukkanlı davranmaya, metanetli bir biçimde yaklaşarak AKP-MHP faşizminin geliştirmek istediği tüm pro-vakasyonları boşa çıkarmaya çağırıyoruz.

AKP-MHP faşizminin geçmişte de çokça denediği ama başarılı olamadığı bu tür pro-vakasyonlarla halkımızın iradesini ga-sp edemeyeceğini ve mücadelesini bas-tıramayacağını mücadele tarihimiz defalarca göstermiştir.

Tüm Türkiye halklarını, demokrasi güçlerini ve uluslararası toplumu, Türkiye demokrasisinin kilit dinamiği ve güvencesi HDP üzerinde oynanan oyunlar ve geliştirilmek istenen pro-vakasyonlar karşısında duyarlı olmaya ve güçlü bir dayanışma göstermeye çağırıyoruz.”

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …