Anasayfa / Politika / Ekrem İmamoğlu’ndan olay yaratacak açıklama

Ekrem İmamoğlu’ndan olay yaratacak açıklama

YSK beklenen kararını verdi, AK Parti ve MHP’nin itirazı sonrası İstabul seçimlerin iptal edilmesine ve yenilenmesine karar verdi. YSK’nin gerekçesi ise, “kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkan ve üyelerinin seçimde görevlendirilmesi.”

YSK AK Parti Temsilcisi ve AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararı verdiğini duyurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptali ve yenilenmesine ilişkin Beylikdüzü Yaşam Vadisi’nde açıklama yaptı.

“Bizim için siyasi partiler araçtır. Amaç millete hizmettir dedik. Bu amaçla yola çıktık. Yola çıktığımız an itibariyle partileri ayırt etmedik” diyen İmamoğlu, devam etti:

“Ben CHP’nin evladıyım. Bununla gurur duyuyorum. Ama bu şehir için ittifak yaptığımız İYİ Partililerin de oyunu istedim. Saadet Partililerin de oyunu istiyorum, AK Partililerin de oyunu, MHP’lilerin de oyunu istiyorum dedim. Onlar bizden çatışma isteyecek, biz ısrarla bu milletin ka-vga etmesini istemeyen insanlar olarak ısrarla kucaklaşacağız.

Ben bütün siyasi partilere oy vermiş herkesin oyunu istiyorum. Yola çıktığımızda medya yanımızda yoktu. Devletin hiçbir imkanı yanımızda yoktu. Bizin yanımızda halk vardı. Bizim bu şehrin gönlü sevgiyle dolu çocukları vardı, hala var. Bu kalabalık büyüdükçe umutlarımız da büyüdü. Biz bu seçimi milyonlarca insanın alın teriyle kazandık. Alın terinin en büyük şahidi sizlersiniz. Değerli hemşehrilerim kazandığımız bu seçimi 31 Mart akşamı elimizden almaya çalıştılar, emeğimizi çalmaya çalıştılar. İşbirlikçi AA’nın utanmaz yöneticileri 12 saat bilgi paylaşamadılar. Belki de 100 yılın medya rezilliğini yaşattılar. AA’yı kendi çıkarlarına kullandılar.”

“Biz o akşam bu kadar kararlı olmasaydık, 31 Mart’ın bir gün sonrasında atı alan Üsküdar’ı geçti diyeceklerdi” diyerek 31 Mart seçim akşamını anlatan Ekrem İmamoğlu, “Bunu dedirtmedik. Demokrasi mücadelesi verdiniz. ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ dediniz. Bu tutumumuzdan asla taviz vermeyeceğiz. Bu ülke demokrasi için sonuna kadar mücadele edecek 82 milyonla dolu. 31 Mart’tan sonraki bu süreçte gerekçe tutturamayınca karar vericileri etki altına almaya çalıştılar. YSK’yi farklı gerekçelerle etki altına almaya, teh-dit etmeye başladılar. Buna boyun eğdi YSK, YSK’yi kınıyorum” ifadelerini kullandı.

YSK’nin açıkladığı karara değinen İmamoğlu, “Neymiş, sandık kurullarına yapılan itiraza göre seçimi iptal etmiş. Aynı kurullarla geçen yıl haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı seçildi, referandum yapıldı anayasa değişti. O zaman anayasa da cumhurbaşkanı da şaibelidir. Biz İstanbul seçimlerinin anamızın ak sütü kadar helal olduğunu biliyoruz, bu millet bizi seçti. Bizim demokrasiye inancımız tam. Bu ülkede özgürlüklere, demokrasiye kimse engel olamaz” dedi.

Yarın Ankara’ya gideceğini, parti yöneticilerimizle buluşacağını hatırlatan İmamoğlu, ittifak partileriyle görüşeceklerini dile getirdi.

“Bize emanet edilenler için en doğru kararı vereceğiz” diyen CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı, şöyle devam etti:

“Buradan tavsiyem var. İstanbullulardan ricam, haklılığımızı herkese anlatsın. Sanatçıymış, konuşamazmış, iş insanıymış konuşamazmış. Artık konuşma vakti. Ben niye kabul görmedim, söyleyeyim; ben bir kişiden talimat almayacağım dedim. 16 milyondan talimat alacağım dedi. Artık büyükşehirde israf yok dedim. 15 günde elde ettiğimiz bilgilerle alacağımız tedbirlerle sizin hakkınızı koruyacağımız için bizi beğenmediler. Artık kişilere, cemaatlere, vakıflara hizmet yok; millete var dediğim için beni istemediler.”

YSK’de o ha-ince kararı alanlara seslendiğini belirten Ekrem İmamoğlu, “Ben buradan verdiğim mesajla onların bile çocuklarının hayatlarını kurtaracağım. Pi-sliklerini örtmek için 45 gün daha kazanmış olabilirler. Ama biz hakkımızı söke söke alacağız. Ben bu şehrin 16 milyon insanının emeğine güveniyorum. 16 milyon insanın alın terine güveniyorum. Hep birlikte kazanacağız. Buradan AKP’li, MHP’li arkadaşlara geçmişten bugüne oy vermiş, hatta görev almış insanlara herkese sesleniyorum. Bazı insanlar prensipleri için partilerini değiştirir. Bazıları ise prensiplerini partileri için değiştirir. Ben her birisinin Türkiye’nin bugünkü durumunu, bize yapılan haksızlığı düşünmeye davet ediyorum. Buraya kadar alınan yanlış kararların altına imza atan, yargıyı tehdit edenleri Allah’a havale ediyorum. Bizim demokrasi ruhumuz onlardan hesap soracaktır. Ben kendimi ve mücadelemizi sizlere emanet ediyorum” dedi.

Kontrol Edin

Datça’da kayyım protestosu: 21 kişi gözaltına alındı

Datça’da, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasını protesto etmek …