Anasayfa / Politika / ENKS Erbil’de toplanıyor: Konu PYD

ENKS Erbil’de toplanıyor: Konu PYD

ENKS Başkanlık Konseyi, Dış İlişkiler Konseyi ve Müzakere Konseyi, PYD ile ENKS arasında yakınlaşma önerisini görüşmek üzere Erbil’de toplanacak.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS), Demokratik Birlik Partisi’yle (PYD) yakınlaşma önerisini görüşmek üzere başkent Erbil’de toplantı gerçekleştirecek.

Toplantının ana gündemiyle ilgili K24’e değerlendirmelerde bulunan ENKS Üyesi Süleyman Oso, “ENKS ile PYD’nin yakınlaşması için birçok geliştirici adım atıldı. Başkan Barzani öncülüğünde aramızda üç anlaşma imzalanmıştı, ancak PYD bu anlaşmalara bağlı kalmadı” dedi.

PYD’nin söz konusu anlaşmalara bağlı kalması için öneride bulunan Oso, “ENKS olarak şunu diyoruz; PYD’nin, yaptığımız anlaşmaları kabul etmesi ve bunlara uyması için uluslararası devletlerin de garantör olması gerekiyor” diye konuştu.

Daha önce ABD ile başka devletlerin ENKS ile PYD’nin yakınlaşması konusunda ENKS heyetiyle temas kurduğunu dile getiren Süleyman Oso, uluslararası garantörlüğün önemli bir etken olduğunu vurguladı.

Rojava’daki gelişmeler hakkında da konuşan Oso, sözlerine şöyle devam etti:

“Söz konusu toplantılarda siyasi, idari ve askeri anlamlarda bir anlaşma olursa, bundan sonraki aşamada siyasi tu-tukluların serbest bırakılması, ENKS bürolarının Rojava’da yeniden açılması ve siyasi konuda özgürlüğün arttırılması ile sınır dışı edilen arkadaşlarımızın Rojava’ya geri dönmesi için söz verilmesi gerekecektir.”

Kaynak: K24

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …