Anasayfa / Politika / Erdoğan: ABD ile ciddi görüş ayrılıkları içindeyiz

Erdoğan: ABD ile ciddi görüş ayrılıkları içindeyiz

ABD’yle yaşanan S-400 hava savunma sistemi ve F-35 krizine değinen Erdoğan, “ABD ile S400 meselesinde ciddi görüş ayrılıkları içindeyiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Ankara’daki Kızılcahamam kampının açılışında gündeme ilişkin değerlendirmeler bulundu.

ABD’yle yaşanan S-400 hava savunma sistemi ve F-35 savaş uçağı krizine değinen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“ABD ile S400 meselesinde ciddi görüş ay-rılıkları içindeyiz. Amerika’nın ısrarla bölücü terör örgütüyle birlikte hareket etmeye kalkmasını üzüntüyle takip ediyoruz. Kim ne derse desin. Bizim için asıl önemli olan ülkemizin ve milletimizin istiklali ve istikbalidir. Bu uğurda 15 Temmuz’da canını ortaya koymuş bir millet olarak, Suriye’deki terör bataklığına dönük adımları atmayı sürdüreceğiz. Şu şöyle demiş, bu böyle demiş; hep bir kenara biz ne diyoruz o önemli.”

AB’YLE İLİŞKİLER

Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) müzakerelerinde çok zarar gördüğünü ifade eden Erdoğan, “Hala bunlar oyalama taktiği güdüyorlar. Vize meselesinde, gümrükle ilgili aynı şeyi yaptılar. Biz verilen sözlerin yerine getirilmesini sabırla beklemeye devam ediyoruz, ancak bir yere kadar” diye konuştu.

31 Mart’ta gerçekleşen yerel seçimlerle ilgili “Her seçim bir imtihandır. Bir mücadeledir, bir muhasebe vesilesidir. 31 Mart seçimlerinde bu imtihanı hamd olsun, bütünüyle demiyorum; büyük oranda başarıyla verdik” diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bu mücadeleden bir kez daha anlımızın akıyla çıktık. Milletimizden ibranemizi bir kez daha almayı başardık. Aday adaylığından seçim kampanyasına kadar bu süreçte emeği geçen, katkısı olan tüm arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Türkiye genelinde AK Parti olarak yüzde 44,4’lük bir oy oranına ulaştık. Bundan önceki yerel seçimlerde böyle bir oyu yaka-layamamıştık.”

İSTANBUL SEÇİMLERİ

İstanbul’daki seçim sonuçlarına ilişkin konuşan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de kaybettiğimiz ve kazandığımız yerler olmuştur. Mesela 3 büyükşehir, 12 büyük il, 89 belde belediyesini maalesef kaybetmiş bulunuyoruz. Buna karşılık 6 il, 125 ilçe 89 belde belediyesini de kazandık. Özellikle doğu ve güneydoğu Anadolu’da pek çok il ve ilçe belediyesinin yönetimini devraldık. Tabi itirazlar sebebiyle seçimin yenilenmesi kararı verilen 3 ilçe bunun dışındadır. Ayrıca İstanbul seçimleriyle ilgili süreci de sonuna kadar takip ediyoruz, takip edeceğiz.”

SERT ELEŞTİRİLER

Öte yandan, isim vermeden eski AK Parti’li isimleri de eleştiren Recep Tayyip Erdoğan, şöyle konuştu:

“İçimizde de bize yanlış yapanların olduğunu ifade etmeden geçemeyeceğim. Bu yeni bir şey değil, ilk insandan başlayan bir süreç. Maalesef içimizde belli seviyeye, noktalara gelenlerin yaptığı çalışmalar yenilir yutulur cinsten değil. Bu davanın adamı olduğunu söyleyenler, bütün kampanya boyunca bu adamlar neredeler ya? Bunlar nereye gittiler? ‘Efendim ben beğenmedim’ E sen beğenmeyebilirsin. Yani biz herkesin beğeneceği isimleri bulma başarısını ne zaman gösterdik ki bugün göstereceğiz? Böyle bir şey olabilir mi? Burada bir yönetim varsa bu yönetim çalışmalarını, istişarelerini yapar ve bir karar verir.”

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) de eleştiriler yönelten Erdoğan, şunları ifade etti:

“Senin işbirliği yaptığın o PKK’nın ca-navarlarının, al-çaklarının evet siyasi görüntüsü olan HDP ile sen işbirliği yapmışsın. Yani bunu söylemeyelim mi? Bunu yutalım mı? Benim Mehmet’imi şe-hit edenlerin, siyasi görüntüleriyle işbirliği yapacaksın, güç birliği yapacaksın, bunları yutalım. Yutmayacağız arkadaşlar bunları söyleyeceğiz. Dağ ile anlaşacaksın, dağ ile el tutacaksın, dağ sana talimat verecek, bunları TV’lerde hep izledik. İşte HDP Ankara, İstanbul, Antalya burada seçime girmeyecek. Ve sen onlarla dayanışma içinde olacaksın, ondan sonra da kalkıp Çubuk’a şe-hidimin ce-nazesine gideceksin.”

Kontrol Edin

Datça’da kayyım protestosu: 21 kişi gözaltına alındı

Datça’da, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasını protesto etmek …