Anasayfa / Politika / Erdoğan’dan eski meclis başkanları hamlesi: Hikmet Çetin teklifi reddetti

Erdoğan’dan eski meclis başkanları hamlesi: Hikmet Çetin teklifi reddetti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oluşturduğu Yüksek İstişare Kurulu’na üye olmaları için davet ettiği yedi eski TBMM başkanından Hikmet Çetin dışında kalan altısı teklifi kabul etti.

AK Parti’nin kurucularından eski TBMM başkanı Bülent Arınç Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğine getirileceğini duyurmuş, eski içişleri bakanı Abdülkadir Aksu Vakıfbank da yönetim kurulu başkanlığına getirilmişti. Eski TBMM başkan vekili Sadık Yakut da bankanın yönetim kurulu üyesi olurken, AK Parti döneminde çalışma, tarım ve devlet bakanlığı görevinde bulunan Faruk Çelik’in Ziraat Bankası yönetim kurulu üyeliğine getirildiği açıklanmıştı.

Erdoğan politikanın eski önde gelen isimlerini devlet kademelerinde görevlendirme hamlesine eski TBMM başkanları ile devam etti.

Habertürk’ten Çimen Çetin’in haberine göre, kararname ile, ‘millete ve devlete hizmeti geçmiş’, ‘bilgi ve birikim sahibi kişilerin bu kazanımlarından istifade edilebilmesi amacıyla’ oluşturulan Cumhurbaşkanlığı YİK’e hayatta olan tüm Meclis başkanlığı ve Meclis başkanvekilliği yapmış isimler davet edildi.

Teşekkür edip reddetti

1997-1999 arasında TBMM başkanlığı yapan CHP kökenli Çetin, teklife teşekkür edip kurulda yer almayı kabul etmedi.

Hikmet Çetin dışında teklif götürülen eski TBMM başkanları Bülent Arınç, Köksal Toptan, Mehmet Ali Şahin, Cemil Çiçek, İsmet Yılmaz ve İsmail Kahraman’a kurul üyelikleri için teklifi kabul etti.

Kurula devletin üst düzey kademelerinde görev yapan başka isimlerin de davet edilmesi bekleniyor.

Kontrol Edin

İmamoğlu aleyhine bildiri okuyan Murat Kazanasmaz için karar

23 Haziran seçimleri öncesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane binası önünde 12 Haziran 2019’da bir bildiri …