Anasayfa / Politika / Erdoğan’dan İstanbul açıklaması: İptale götürür

Erdoğan’dan İstanbul açıklaması: İptale götürür

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin İstanbul’daki seçim sonuçlarına itirazına ilişkin olarak, “YSK sonuçları açıklasın, öper başımıza koyarız. Teşkilatımızda sandığa hakimiyette eksiklik olabilir” dedi.

Erdoğan’ın Rusya gezisine eşlik eden gazetecilere uçakta açıklamalarda bulundu.

İstanbul’da yerel seçimde usulsüzlük iddiaları olduğunu söyleyen Erdoğan, sonuna kadar takipçisi olacaklarını vurguladı.

Erdoğan, “Tabii bunlar, işe usulsüzlük noktasında şaibe getiriyor. Aslında samimi bir davranış olsa, bu iptale götürür” diye konuştu.

“YSK verir kararı, isterse 1 oy olsun”

Erdoğan konuşmasında şöyle dedi:

“Burada itirazlar üzerinde bir şey konuşuluyor. İstanbul gibi 11 milyona yakın seçmenin söz konusu olduğu bir şehirde, 30 binle başlayacak, süratle iş 13 bine kadar düşecek. Neyle? Yapılan itirazlarla. Ne yapalım biz bunun peşini mi bırakalım?

İtirazlar devam edecek ki nihai karar mercii YSK. YSK verir kararı, isterse 1 oy olsun. Orası bu kararı verdiği zaman, ‘Eyvallah başım gözüm üstüne’ dersin.

İstanbul gibi bir şehirde benim vatandaşım, ‘Benim kalbimin mutmain olması lazım, nereye itiraz yapılacaksa yapılsın’ diyor. 13-14 bin oy fark olduğu zaman seçilmez gibi bir ifade söz konusu değil.

Gelin tam manasıyla itirazları ortadan kaldıralım, şaibe kalmasın, YSK da noktayı koysun, biz de öper başımıza koyarız. Ama şu anda bunlar bunu hazmedemiyor. İtirazları hazmedemiyor. ‘Neye itiraz ediyorsun?’ Niye itiraz etmeyelim ki? Sonuna kadar işin takipçisi oluruz. YSK kararını verdikten sonra da iş biter.

“TSK personeli sandık kurulu başkanı olamaz”

Teşkilatımızda sandıklara tam hâkimiyette, eksikler kusurlar olmuş olabilir. Bu konuda çok iddialı konuşamam. Ama şunu bilmemiz lazım, son bir yasal düzenlemeyle, bir defa sandık kurulları, sandık başkanları kamu görevlilerinden oluşur.

Burada, öyle şeyler olur ki, İstanbul’da, bakıyorsunuz, belediyenin personeli, işçi sandık kurulu başkanı olmuş. Bazı yerlerde asker üye. TSK’da görevli, sivil personel de olsa, orada sandık kurulu başkanı olamaz. Bunları tespit etmiş durumda arkadaşlarımız.

Tabii bunlar, işe usulsüzlük noktasında şaibe getiriyor. Aslında samimi bir davranış olsa, bu iptale götürür.

“Mevlüt bey bana öyle şeyler anlatıyor ki ben şaşırdım”

Şimdi, benim şu anda Büyükçekmece’de, malum adayımız İBB başkanımız Mevlüt Bey. Mevlüt Bey hukukçu. Mevlüt Bey bana öyle şeyler söylüyor ki ben şaşırdım. Ben Mevlüt’e kendime inandığım kadar inanırım.

Diyor ki mesela boş arazide, apartman var, orada seçmen başka yerden taşıma sistemiyle getirilmiş, adres orası gösteriliyor. Onu geç, iki katlı bir bina. Bina dört kat gösterilmiş, dört kat gösterilen binada seçmenler.

İşte bunlar, ciddi manada, seçime ciddi manada bir şaibenin karıştığının ispatları.

“S-400’lerin teslimi öne çekilebilir”

Öte yandan Rusya’dan alınacak S-400 füzeleriyle ilgili de açıklamalarda bulunan Erdoğan, “S-400 konusu sadece Türkiye’nin gündeminde değil tüm dünyanın gündeminde olan bir konu. Nereye gidersek gidelim herkes S-400’ü soruyor; ‘Alıyor musunuz almıyor musunuz, niye almıyorsunuz, vazgeçin, bırakın’ vs. Bizler de ‘Bu bizim bitmiş bir işimiz, her şeyimiz tamam’ diyerek cevap veriyoruz. S-400 füze savunma sisteminin temmuzda teslimi söz konusuydu, belki öne de çekilebilir. Amerika tarafından sürekli böyle tahrik ediliyor. NATO’nun böyle bir yaklaşımı yok” dedi.

Kaynak: Rûdaw

 

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …