Anasayfa / Politika / Erdoğan’dan kritik İstanbul açıklaması

Erdoğan’dan kritik İstanbul açıklaması

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da seçim sonuçlarına yapılan itiraza ilişkin, “Bu işin seçim süreci bitti. Bundan sonraki süreç, bunun yargı sürecidir. İtiraz mercileri biter, bittikten sonra çıkan netice de ‘başımız gözümüz üstüne’ deriz” dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda Rusya ziyareti öncesinde düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Türkiye’nin Rusya ile işbirliğinin artarak devam ettiğini belirten Erdoğan, Putin ile yılbaşından itibaren üçüncü defa yüzyüze görüşeceklerini hatırlattı.

Görüşmede ikili ilişkilerin değerlendirileceğini dile getiren Erdoğan, “Suriye ve bölgesel gelişmeleri ele alacağız. İlişkilerimiz, ticaret turiz enerji ve kültür alanında gelişmeye devam ediyor. Ticaret hacmimizi nasıl artıracağımızı ele alacağız. Ülkemizde ve Rusya’da yatırım planları alan iş adamlarıyla bir araya geleceğiz. Vize serbestisi konusu da gündemimizde yer alan bir başlık. Hususi pasaptort ile TIR sürücüleri için vizesiz seyahatin acilen uygulanması sonra bütün vatandaşlarımız için hayata geçmesini istiyoruz” dedi.

Rojava’ya operasyon

Rojava ve Suriye’nin kuzeyine olası bir operasyon hakkında konuşan Erdoğan, “Bütün hazırlıklarımız yapılmış durumda. Sınır boyundaki olması gereken her şey işle hazır konumdayız. Sır cümle aynen masada bir gece ansızın gelinmesi gereken yere gelebiliriz. Başbaşa görüşmemizde ele alacağımız konulardandır” diye konuştu.

Netanyahu’ya tepki

“Netanyahu’nun yaptığı her iş uluslarasrası hukuka aykırıdır” diyen Erdoğan şöyle konuştu:

“Bunlar yasal olarak yaptıkları bir şey yok. 48’den bu yana yaptıkları her iş yasadışı. BM kararlarına da aykırı. ABD’yi arkadalarına almak suriyetiyle bu adımları attılar. Golan ile ilgili atılan adımda Batı Şeria ile atılan adımda bunları görüyoruz. Sadece aynı takım elbiseyle çıkıp ABD’de basın toplantısı ile oldu bittiye getirmek istiyorlar. Seçim yatırımı noktasında böyle bir adım atılıyor. Ortadoğu’ya yeniden karanlık gelecek hazırlanması kabul edilebilir değil. Filistinlilerin yanında yer alamaya devam edeceğiz”

İstanbul’daki seçim

İstanbul’da devam eden seçim tartışmaları üzerine kendisine yöneltilen bir soruyu cevaplayan Erdoğan, “Usulsüzlükler bazı değil bütünü usulsüz. Böyle bir durum olduğu için böyle bir yola başvuruluyor. Bundan sonraki süreç yargı süreci. Bunun patronajı YSK’dır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan şöyle devam etti:

“Biz bu bilgilerle TV tespitleri var. Organize bazı suçların işlendiğini görüyoruz. Bütün tespitlerle nerede nasıl yolsuzluklar yapılmış boş arazilerde tarlalarda apartmanlar adres olarak gösterilmek suretiyle… Bütün bunlarla beraber adımı atacağız. Geçmişte ve dünyada bunların örnekleri var. 10 milyonu aşkın seçmenin olduğu İstanbul’da 13-14 bin farkla seçimi kazandım havasına kimsenin girmesine gerek yok. Gönüllerin huzur bulabilmesi için yasal olarak müraacat edilmesi gerken yer ilçe, il seçim kurulları ve YSK’dır. İtiraz süreci biter ve sonuç başımızın üzeri deriz.

Örgütlü müdahale içinde savcılıklara duyurular var. Savcılıklar bunun da gereğini yapacaktır. Sandıkta hırsızlıklar var. YSK’ya gidiş sandıktaki örgütlü müdahale yönelik. Her iki kanaldan bu iş yürütülecektir.

Yasalara ters bir pankart asılmadıktan sonra kimsenin diyecek bir şeyi yoktur. Niçin ‘Teşekkürler İstanbul’ pankartları asıldı tartışması yaşanıyor. Bir seçim geçilmiş, İstanbul haklına teşekkür etmekten daha doğal ne olabilir. Ama bütün mesele, YSK’nın son noktayı koyduğu andır.”

Kontrol Edin

İsmail Küçükkaya Fox TV’den atıldı mı? Fox Haber Genel Yayın Yönetmeni açıkladı

Fox Haber Genel Yayın Yönetmeni olarak Doğan Şentürk, Fox TV’de yaşanan ayrılıklar sonrası açıklama yaptı. …