Anasayfa / Politika / Erdoğan’dan Kürtçe açıklaması

Erdoğan’dan Kürtçe açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Güneydoğu’da Doğu’da Kürtçe tabela göremezdiniz. Biz geldikten sonra orada Kürtçe tabela, bunun yanında cezaevinde oğluyla Kürtçe konuşamazdılar, Kürtçe konuşur hale geldiler”dedi.

Dolmabahçe’de gençlerle bir araya gelen Erdoğan öğrencilerin sorularını yanıtladı. Burak Genç adlı öğrencinin, “Ülkemizde ciddi kutuplaşma var. Siyasilerin dili toplumu geriyor. Sizce buna sonlandırmanın zamanı gelmedi mi?” sorusuna Erdoğan, şu yanıtı verdi:

“Bu soru çok çok güzel. Burada bana muhabbeti olan da var, olmayan da var. Samsun öncesinde bugüne kadar gençliğe bir şey yapılmış değil. Bugün Dolmabahçe Salonu’nda biraraya geldiysek bu bir sinyaldir, işaret fişeğidir. Derdimiz şudur, bu ülkede inancında, etnik yapısından, bölgesel, dinsel, ne olursa olsun, kimsenin dışlanmadığı bir Türkiye. Başı açıkmış, başı örtülüymüş, şöyle giyiniyormuş, böyle giyiniyormuş, bunlar bizi ilgilendirmez. Biz bu milletin efendisi değiliz, hizmetkârıyız.

Kayyımın kaldırdığı Kürtçe tabela

Özgürlükler noktasında bu kardeşiniz iktidar olduğu ana kadar, Güneydoğu’da Doğu’da Kürtçe tabela göremezdiniz. Biz geldikten sonra orada Kürtçe tabela, bunun yanında cezaevinde oğluyla Kürtçe konuşamazdılar, Kürtçe konuşur hale geldiler. Temel hak ve özgürlükler konusunda kimsenin önünü kesmedik, kesmeyiz, kesilmesine müsaade etmeyiz. Terör konusunda hassasız, o başka bir şey. Örneğin; 76 üniversitemiz vardı, şu anda 206 üniversite vardı. 81 vilayetimizin 81’inde üniversite var, hiçbir ayrım yok. İlim 81 vilayetimin tamamına ulaşsın dedim. Iğdır’dan, Hakkari’den gencim kalkıp da İstanbul’a gelmesin, onun ayağına üniversite gelsin.

Hastanelerimiz illlerde değil ilçelere varıncaya kadar var. İnanıyorum ki, bu her geçen gün çok daha başarılı bir şekilde uygulama alanı bulacak. Böylece çok daha huzurlu günleri hep birlikte inşallah yaşamış olacağız.” Erdoğan, S-400 ile ilgili ise şunları söyledi: “S-400 olayı bizim için bitmiştir. Geri adım atmamız söz konusu değildir. S-400 taarruz sistemi değildir. Savunma sistemidir. Güçlü bir menzili vardır. Bu noktada ödeme planları itibarıyla Rusya Dederasyonu bize bunu hakikaten çok uygun şartlarda vermiştir. S-400’den sonra bir de S-500 söz konusu. S-500 de ortak üretim söz konusu olacak. Bunu yaparken ABD diyor ki bu sizin bizden alacağınız F-35’lere uyumlu değil. Öyle bir şey teknik olarak söz konusu değil, teknik çalışmalarını yaptık öyle bir şey yok. Er veya geç F-35’leri teslim alacağız.”

Kontrol Edin

Datça’da kayyım protestosu: 21 kişi gözaltına alındı

Datça’da, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasını protesto etmek …