Anasayfa / Politika / GENAR’dan sandığa gitmeyen 300 bin Kürt seçmen iddiası

GENAR’dan sandığa gitmeyen 300 bin Kürt seçmen iddiası

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, anket şirketlerinin İstanbul seçimi ile ilgili değerlendirmelerini bugünkü köşesine taşıdı.

Selvi, 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimine ilişkin olarak bazı anket şirketlerinin yöneticileriyle konuştu. Buna göre GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş, seçimin iptali sonrası CHP’li Ekrem İmamoğlu lehine oluşan havanın dağılmaya başladığını söyledi.

Abdulkadir Selvi, Hürriyet’te “İstanbul seçimlerine anket firmaları nasıl bakıyor?” başlığıyla yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle:

İstanbul’da seçmen tercihleri değişiyor mu? 31 Mart’ta Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki 13 bin oy farkı duruyor mu? 23 Haziran seçimleri yine kıl payı mı sonuçlanacak? Yoksa yeni bir siyasi tabloyla mı karşı karşıyayız?

İbrahim Uslu

Bu soruların cevabını almak için kamuoyu araştırma şirketi yöneticileriyle konuştum. GENAR Araştırma Başkanı İhsan Aktaş, ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, Optimar Başkanı Hilmi Daşdemir, Pollmark’tan Ertan Aydın ve Konsensus Araştırma Genel Müdürü Murat Sarı ile konuştum. GENAR sahada çeşitli araştırmalar yürütüyor. Optimar, İstanbul seçmeni üzerine bir araştırmayı tamamlamış. Ama Pollmark da, ANAR da, Konsensus da, GENAR da seçimlere yönelik nihai araştırmaya bayramdan sonra başlayacak.

Bayramdan sonra az bir süre kalacak. Peki kamuoyu araştırması için doğru bir takvim mi? Pollmark’tan Ertan Aydın, ramazanın etkisiyle seçmenlerin tavrının bayramdan sonra daha netleşeceği görüşünde.

Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasında oy kaymalarını yansıtması ve seçimlere ilişkin bir fikir vermesi açısından bu değerlendirmeleri paylaşacağım.

Murat Sarı

İHSAN AKTAŞ DİP DALGADAN SÖZ ETTİ

AK Parti ile çalışan GENAR sürekli olarak sahada. Genç seçmenlerin tercihleriyle ilgili kapsamlı bir araştırmayı yeni tamamlamışlar. Kürtler ve yaşlılar üzerine bir araştırma planlıyorlar. İhsan Aktaş, seçim sonuçlarına ilişkin araştırmayı bayramdan sonra yapacaklarını söylüyor.

Aktaş, seçimlerin iptaliyle ilk başlarda Ekrem İmamoğlu lehine bir havanın oluştuğunu söylüyor. “Ama o hava dağılmaya başladı. AK Parti ailesi harekete geçti. AK Parti’nin dip dalgası başladı” görüşünde. İhsan Aktaş, AK Parti’nin Kürt sorununda değişen diline dikkat çekiyor. “Seçimlerin sonucunu sandığa gitmeyen 300 bin Kürt seçmen ile kırgın AK Partililer belirleyecek” diyor. Aktaş’a göre İstanbul konuşuldukça AK Parti’ye yarayacak. O nedenle mağduriyetin bir an önce gündemden düşürülmesi gerekiyor.

MURAT SARI SANDIĞA GİTMEYEN SEÇMENE ODAKLANDI

Konsensus Araştırma Genel Müdürü Murat Sarı’ya göre iki aday arasındaki kıl payı durum devam ediyor. Mağduriyet algısının Ekrem İmamoğlu’na, hizmet propagandasının ise Binali Yıldırım’a yarayacağı görüşünde.

Kontrol Edin

CHP yönetimine kayyım atandı

Eskişehir 3. Sulh Hukuk Mahkemesi, partinin il yönetimine 45 günlük süreçte yapılacak olağanüstü kongreye kadar …