Anasayfa / Politika / Gözaltına alınan annelerin ‘eğitim durumu’na ‘cahil’ yazıldı

Gözaltına alınan annelerin ‘eğitim durumu’na ‘cahil’ yazıldı

İstanbul’da açlık grevi ve ö-lüm oruçlarına dikkat çekerken gözaltına alınan ve okuma yazması olmayan 3 anne için polisin ifade tutanağına “cahil” diye yazdığı ortaya çıktı.

Metin Yoksu’nun MA’da yer alan haberine göre açlık grevleri ve ö-lüm oruçlarına dikkat çekmek amacıyla tu-tuklu yakınlarının geçtiğimiz Perşembe ve Cuma günü Bakırköy Kadın Kapalı Ce-zaevi önü ve Mısır Çarşısı’nda yaptıkları eylem nedeniyle aralarında gazeteci ve avukatların da olduğu 41 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 40 kişi dün savcılık ifadelerinin ardından tu-tuklama talebi ile çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerinden Hacı Oğiş ise sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tu-tuklandı.

Gözaltındaki kimi anneler için, emniyet müdürlüğünde alınan ifade tutanaklarında, “Okuma yazması yok” ifadesi yerine “Cahil” yazıldığı ortaya çıktı. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarının hazır bulundukları ifade alma işlemlerinde, tutanaklara okuma yazma bilmeyen 3 tu-tuklu annesinin eğitim durumuna ilişkin bölüme “Cahil” yazıldı.

Avukatlar, ifadelere odaklandıkları için bu kısmı gözden ka-çırdıklarını belirterek, konuya dair su-ç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Kontrol Edin

Erdoğan, bakın hangi lider ile kıyaslanmak istemiyor

Gazeteci Fehmi Çalmuk, Hürses’te yayımlanan “Ümmet, Rahmet, Zahmet” başlıklı yazısında dikkat çekici bir anısını paylaştı. …