Anasayfa / Politika / Gözler Tahran’da

Gözler Tahran’da

İdlib operasyonunun gündemde olduğu bir dönemde, bugün Türkiye, Rusya ve İranlı liderlerin katılımıyla Tahran’da önemli bir zirve toplanıyor.

Türkiye, Rusya ve İran’ın katılımıyla 24 Ocak 2017 tarihinde başlayan “Astana Süreci” son dönemlerde sıkıntılı bir sürece girdi. Rusya ve İran, İdlib’e bir operasyon düzenlenmesini isterken Türkiye bu operasyona karşı çıkıyor.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin ev sahipliğindeki zirveye Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin katılıyor.

Cumhurbaşkanları düzeyinde ilk kez Kasım 2017’de bir araya gelen garantörler, bugün 3. kez Tahran’da buluşacaklar ve Astana Süreci’nin belki de en önemli toplantısını gerçekleştirecekler.

İdlib ve İdlib’te yaşayan yaklaşık 3,5 milyon insanın kaderi ve geleceği bugün toplanacak zirvede masaya yatırılacak.

3 ülke lideri tarafından gerçekleştirecek olan “Tahran Zirvesi”, 2011’de başlayan ve bir milyondan fazla insanın yaşamını yitirmesine, milyonlarcasının ülkeden kaçmasına neden olan Suriye iç savaşında önemli bir dönüm noktası olarak görülüyor.

Dünya kamuoyu ise, bugün İdlib’in kaderini tayin edecek Tahran’daki zirveye kitlendi.

Rusya’nın havadan, Esad rejiminin karadan saldırdığı İdlib’in masaya yatırılacağı zirvede Ankara, askeri operasyon dışındaki seçenekleri müzakereye açacak.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin ev sahipliğindeki zirvede, Ankara’nın temasta olduğu ılımlı muhalefet üzerinden Arap unsurların silah bırakmasını temin etme, bölge dışından gelen yabancı savaşçıların ise İdlib’in dışına çıkarılarak, Suriye içindeki bir başka bölgede silahsızlandırılması önerisi de tartışılacak.

Kontrol Edin

Saadet Partisi niçin seçime giriyor? İstanbul adayı açıkladı

Saadet Partisi’nin İstanbul adayı Necdet Gökçınar, neden 23 Haziran seçimlerine girdikleri sorusuna “Türk siyasetinde davasına …