Anasayfa / Politika / Gül ve Babacan’ın yeni parti çalışmalarına ilişkin dikkat çeken iddia

Gül ve Babacan’ın yeni parti çalışmalarına ilişkin dikkat çeken iddia

AK Parti’de Abdullah Gül ve Ali Babacan’ın yeni parti ya da oluşum için ‘yoğun bir çalışma yaptığı’ ve ‘yakında yola çıkacakları’ iddia ediliyor.

Murat Sabuncu, “Önümüzdeki günler belki de birbirinden ayrı düşünen kişilerin/grupların daha demokratik bir ülke için yan yana geldiği kimi hareketleri ortaya çıkaracak. Türkiye siyasetinde kısa bir süre sonra özellikle AKP’nin kuruluşunda öncü rol oynamış ve bir dönem kritik görevler üstlenmiş isimlerin yeni oluşumlarını konuşuyor olacağız. Bu ‘oluşumlar’ için şimdiden siyasetin etkin aktörleri pozisyonlarını belirlemeye başladı” diye yazdı.

Sabuncu’nun T24’te yayımlanan ‘Gül-Babacan hareketi yakında yola çıkacak’ başlıklı yazısında yazısından bazı bölümler şöyle:

“Bir yanda Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘İstanbul’da seçimler yenilenmeli-Cumhur İttifakı’ndan başka ittifaka gerek yok’ açıklamasının içine yerleştirdiği olası yeni parti/yeni oluşum konularındaki ‘görüşleri’: ‘Tam da böyle bir zaman aralığında, siyasette yeni arayışlar görülmekte, sözde manifestolar yayımlanmakta, yeni hükümet sistemi doğrudan doğruya hedef alınmaktadır. Milli vicdanda hiçbir karşılığı olmayan siyaset eskilerinin muhasım odakların dikkatini çekme gayretleri, Türkiye düşmanı yabancı dostlarının tavsiye ve tembihleriyle hareketlenmeleri bayağı bir operasyonun tezahürüne delalettir.’

Kaynağım Türkiye’nin yakından tanıdığı, AKP’de de bir dönem önemli görevler üstlenmiş bir siyasetçi. Hem şu anki AKP yönetimini geçmişten beri tanıyor önemli kısmıyla hâlâ irtibatı var, hem Gül kanadını iyi tanıyor/konuşuyor/haber alıyor.

Görüştüğüm siyasetçiye herkesin merak ettiği soruyu sordum: Abdullah Gül, Ali Babacan ile birlikte ‘yeni bir parti/oluşum hazırlığında mı?’…Yanıtın bir kısmı yazılmamak kaydıyla idi. Ama şu açıkça vurgulandı: Böyle bir yapı/oluşum için yoğun bir çalışma yapılıyor. Bunun için çok da uzun süre beklenmeyecek. Bir de… Ortaya çıkacak hareketin Ahmet Davutoğlu ile bir bağı bulunmuyor… Önümüzdeki günler belkide birbirinden ayrı düşünen kişilerin/grupların daha demokratik/hukukun üstün olduğu bir ülke için yan yana geldiği kimi hareketleri ortaya çıkaracak.”

Kontrol Edin

HDP ısrarla soruyor Süleyman Soylu yanıtlamaktan kaçınıyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Günay Kubilay, Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyım atanması …