Anasayfa / Politika / Hatay Reyhanlı’daki patlamayla ilgili yeni gelişme

Hatay Reyhanlı’daki patlamayla ilgili yeni gelişme

Hatay Reyhanlı’da bir araçta meydana gelen patlamada 3 kişi hayatını kaybederken, olay yerine çok sayıda ambulans ve polis ekibi sevk edildiği bildirildi. Patlamayla ilgili gazetecilere bilgi veren  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, araç içindekilerin üçünün de Suriyeli olduğunu ve olayın arkasında terör şüphesinin bulunduğunu açıkladı.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde park halindeki otomobilde patlama meydana geldi. Patlamanın ardından alev topuna dönen otomobildeki 3 kişi yaşamını yitirdi.

Bugün saat 13.00 sıralarında, Mehmet Akif Ersoy Caddesi’nin kenarında park halinde bulunan otomobilde, henüz bilinmeyen nedenle patlama meydana geldi. Çevrede büyük kor-kuya neden olan patlamanın ardından otomobil, alev topuna döndü. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

Polisler çevre güvenliği alırken, itfaiye ekipleri yangını söndürdü. Yapılan incelemede, otomobilin içinde bulunan iki kişinin yanarak can verdiği saptandı.Patlamaya neyin yol açtığı araştırılıyor.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, yaptığı açıklamada, araçtaki patlamanın neden kaynaklandığının henüz belirlenemediğini ifade ederek, ilk tespitlere göre araçtaki iki kişinin öldüğünü söyledi.

ERDOĞAN: ÜÇÜ DE SURİYELİ, BOM-BA OLDUĞU BELLİ

Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da patlama ile ilgili yaptığı açıklamada “Suriyeli 3 kişi ama aracın içerisinde bom-ba olduğu belli, onun patlaması neticesinde 3 de hayatını kaybetmiş, kimlik tespitleri yapılmış. Tabi bunun gerisinde ne vardır ne yoktur onun da zannediyorum kısa zamanda neticesi ortaya çıkacaktır. Şu andaki tespitler daha çok terörle bağlantısı olabilir yönünde” ifadelerini kullandı.

2013’TEKİ SAL-DIRIDA 52 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

11 Mayıs 2013’te Reyhanlı, düzenlenen iki ayrı bom-balı sal-dırıda 52 kişi yaşamını yitirmiş. 146 kişi de yar–alanmıştı. Bombalı araçlarla düzenlenen bu sal-dırı, o dönem Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ka-nlı sal-dırısı olarak kayıtlara geçmişti. Sal-dırıyla ilgili olarak 32 Türk vatandaşı şüpheli gözaltına alınmış bunlardan 20’si tu-tuklanmıştı.

REYHANLI KATLİAMINI KİM YAPTI?

Sal-dırıdan dört ay sonra, El Kaide bağlantılı IŞİD (Irak-Şam İslam Devleti), yayınladığı bir bildiriyle kat-liamı üstlendi. Emniyet ise sa-ldırıyı IŞİD’in düzenlediği iddiasını 2 Ekim 2013’te kesin bir dille reddederek ‘Failleri yakaladık’ dedi.

 

NEDEN REYHANLI HEDEF ALINIYOR?

Suriye sınırının hemen yanıbaşındaki Hatay’ın Reyhanlı ilçesi, Cilvegözü Sınır kapısına da ev sahipliği yapıyor. Sav-aştan kaçan pek çok sığınmacının ilk durağı, Yayladağı ve Reyhanlı. Reyhanlının nüfusu savaştan önce 60 bindi. Sığınmacılarla üç yılda 150 bine fırladığı söyleniyor. Reyhanlı’da çok sayıda ve farklı cephelerden muhalif kalıyor.

Soruşturma safhasında; sal-dırıyı tu-tuklu şüphelilerden Nasır Eskiocak liderliğinde Esad rejimi yanlısı Suriye gizli servisi El Muhaberat bağlantılı bir si-lahlı grubun düzenlediği ortaya çıkmıştı.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …