Anasayfa / Politika / HDP: Ekip kuruldu, çalışmalar başladı

HDP: Ekip kuruldu, çalışmalar başladı

HDP, Türkiye’nin demokratikleşmesinin “ilk adımı” olarak değerlendirdiği “Demokratik Anayasa” çalışmaları için bir ekip kurdu.

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Parlamento Grubu, seçim sonuçlarını değerlendirmek ve yeni dönem çalışmalarını planlamak üzere dün parti genel merkezinde toplandı.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli başkanlığında yapılan toplantıda, siyasal gelişmeler, İstanbul seçim sonuçları ile HDP’nin 3’üncü yol stratejisi, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın seçim öncesi kamuoyuna yansıyan mektubu, demokrasi ittifakı, yargı reformu, demokratik anayasa çalışmaları, örgütlenme hamlesi ve kongreler süreci gibi gündem başlıkları tartışıldı.

HDP, 3’üncü yolun inşası temelinde “Demokrasi İttifakı ve Demokratik Anayasa buluşması” için çalışmalarına başlama kararını geçtiğimiz MYK toplantısında almıştı. Demokrasi İttifakı kapsamında Türkiye’de demokrasi cephesinin genişletilmesi ve toplumsal muhalefetin güçlendirilmesi konusunu toplantıda masaya yatıran HDP, bu kapsamda muhalif güçlerle ortaklaşmak için çalışmalar yapacak.

MA’nın haberine göre, “Demokratik Anayasa” çalışmaları da toplantının diğer bir başlığıydı. HDP’nin ülkenin demokratikleşmesinin “ilk adımı” olarak değerlendirdiği “Demokratik Anayasa”nın oluşturulması için toplumun dahil olduğu bir tartışmayla örgütlenmesine vurgu yapıldı.

Toplantıda, “Demokratik Anayasa” talebi olan bütün kesimlerle ortaklaşmak yönünde karar alınırken, “Demokratik Anayasa” çalışmaları kapsamında HDP Meclis Başkanvekili Mithat Sancar başkanlığında bir ekip kuruldu.

Sancar başkanlığında kurulan ekibin önümüzdeki günlerde ilgili taraflarla görüşmeler gerçekleştirmesi bekleniyor.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …