Anasayfa / Politika / HDP itiraz etmişti: YSK Şırnak kararını verdi

HDP itiraz etmişti: YSK Şırnak kararını verdi

HDP’nin, binlerce taşımalı asker, polis ve korucunun oylarıyla seçim sonucunun belirlendiği merkez, Uludere ve Beytüşşebap ilçelerinin de aralarında bulunduğu 10 yer için YSK’ya yaptığı olağanüstü itiraz, “Müessir hal değil” gerekçesiyle ret edildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak İl Örgütü, 31 Mart yerel seçimlerinde binlerce asker, polis ve korucunun usulsüz bir şekilde kaydırıldığı kente bağlı bazı yerlerde seçimin iptali ve yenilenmesi için bir süre önce Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) olağanüstü itirazda bulunmuştu.

Şırnak merkez ve bağlı Kasrik beldesi, Güçlükonak ve bağlı Fındık Beldesi, Uludere merkez ve bağlı Şenoba ile Hilal beldeleri, İdil’e bağlı Sırtköy Beldesi, Beytüşşebap merkez ve Silopi’ye bağlı Görümlü Beldesi’nde seçimlerin yenilenmesi talebiyle YSK’ya yapılan olağanüstü itiraz reddedildi.

YSK, ret gerekçesinde, dilekçede yer alan hususların seçim sonucuna müessir haller olarak değerlendirilemeyeceği iddiasında bulundu. YSK, kesinleşmiş seçmen kütüğündeki usulsüzlük iddialarının olağanüstü itirazla seçimin iptal nedeni olamayacağından, talebinin ret edilmesine karar verildiği belirtti.

Zeki Ermez

‘HUKUKİ İŞLEMLERİMİZ DEVAM EDECEK’

İtirazda bulunan isim HDP Şırnak İl Eşbaşkanı Zeki İrmez, taşıma seçmenlerle seçimin kaderinin değiştiğini vurgulayarak, gerekli hukuki işlemleri sürdüreceklerini aktardı.

Kaynak: Gazete Fersude

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli, Ekrem İmamoğlu hakkındaki planını açıkladı

23 Haziran’da ikinci kez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmmaoğlu’nun büyük zaferi sonrası MHP …