Anasayfa / Politika / HDP’de revizyon gündemde

HDP’de revizyon gündemde

HDP, 31 Mart seçimlerini değerlendirmek için dün Merkez Yürütme Kurulu’nu (MYK) topladı. 2014’te kazanılan 102 belediyeden ciddi kayıplarla 70’e düşülmesinin ardından HDP’de nedenler ve sonuçlar masaya yatırıldı.

Partinin bazı bileşenlerinin HDP’nin batıda aday çıkarmamasını “hata” olarak değerlendirdiği öğrenilirken, oy düşüşü buna bağlandı. Ayrıca doğuda yaşanan kayıplar için de MYK’de, seçim sürecinde iktidarın hedefindeki HDP’ye ve bileşenlerine yönelik bas-kılar, doğru adayların gösterilmemesi, yeterli propaganda çalışmasının yapılmaması ve “halka batıdaki stratejinin doğru bir şekilde anlatılamaması” gibi nedenlerin tartışıldığı öğrenildi.

MYK toplantısında ayrıca kayıpları tetikleyen konulardan biri olarak da, iktidarın, HDP’nin kazandığı belediyelere yeniden kayyım atanacağına yönelik teh-dit içeren açıklamaları olduğu değerlendirildi. Ayrıca ce-zaevlerinde devam eden açlık grevlerinin ardından yaşanan operasyonların süreci olumsuz etkilediği belirtildi.

Aday olmayacaklar

HDP ve öncül partileri tarafından uzun süredir yönetilen il ve ilçelerin kaybedilmesinin ardından parti içinde “başarısızlık” değerlendirmesi olduğu ve bazı partililerin kongre talebinde bulunduğu ancak talebin kabul görmediği belirtildi. Partinin olağan takvimi ile önce il ve ilçe kongrelerini gerçekleştireceği, ocak ayında ise olağan kongrenin düzenleneceği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, mevcut eşbaşkanlar Pervin Buldan ve seçim sürecindeki söylemleri ile tepki çeken Sezai Temelli’nin yeniden aday olmayacağı iddialar arasında yer aldı.

Kaynak: Cumhuriyet

Kontrol Edin

Tarikatçılar birbirine girdi

Nurcu Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah ve Cübbeli Ahmet arasındaki tartışmada tansiyon yükseldi. Cübbeli Ahmet ile Nurcu Uşşaki …