Anasayfa / Politika / HDP’den ittifak önerisi

HDP’den ittifak önerisi

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, partilerinin yönetiminde iken kayyım atanan ve 31 Mart seçimlerinde tekrar kazandıkları Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Belediye Eş Başkanları Selçuk Mızraklı ve Hülya Alökmen Uyanık’la makamlarında görüşen eş genel başkanları, belediye önünde de Diyarbakırlılara seslendi. Buldan Türkiye’de özgürlük ve demokrasi isteyen herkese tecrit uygulandığını belirtirken Temelli de OHAL düzeninin sonlanması için ‘Demokrasi İttifakı’ yapılması gerektiğini söyledi.

Sezai Temelli’nin konuşmasından satır başları şöyle:

ÖNEMLİ BİR EŞİĞİ GERİDE BIRAKTIK

Bu çok güzel bir fotoğraf. Demokrasi fotoğrafı, barış fotoğrafı. Bu fotoğrafı hep birlikte bugün oluşturduk. Ama bunun arkasında birçok arkadaşımızın emeği var. Buradan emeği geçen tüm arkadaşlarıma bir kez daha sevgilerimi ve saygılarımı yolluyorum. Büyük bir başarıya hep birlikte imza attık. Ama tabii ki önemli bir eşiği geride bıraktık, mücadelemiz sürüyor. Mücadelemiz demokrasi bu ülkeye gelene kadar, barış bu ülkeye gelene kadar, tecrit son bulana kadar da devam edecek. Bundan da kimsenin kuşkusu olmasın.

NASIL BİR ANLAYIŞIN ETE KEMİĞE BÜRÜNDÜĞÜNÜ GÖRDÜK

Kayyım, Şark Islahat Planı’nın bugünlere uyarlanmasıydı. Biz bu tarihi çok iyi biliyoruz. 1920’lerden bugüne kadar tekçi anlayışın halkları yok sayan, kültürleri yok sayan anlayışın nasıl bir istibdat dönemi uyguladığını çok iyi biliyoruz. Kültür kı-yımı yapan, kentleri yakıp yıkan bir zihniyetin kayyım olarak karşımıza çıktığı, geride bıraktığımız bir 30 ay yaşadık. Ve kayyımların nasıl tahribat yarattığını da çok iyi biliyoruz. Sadece iktisadi olarak değil, kültüre, tarihe yönelik sal-dırılarıyla halkı yok sayan, halkın dilini, kültürünü, yaşam hakkını yok sayan bir anlayışın nasıl ete kemiğe büründüğünü nasıl belediyelerimizi kentimizi zapt ettiğine hep birlikte şahit olduk. İşte bu zapta karşı, bu kent kırımına karşı, bu kültürü tarihi yok sayan bu anlayışa karşı hep birlikte direndik, mücadelemizi var ettik ve kayyımları süpürüp attık.

Kontrol Edin

3 bin muhtara inceleme

31 Mart seçimlerinin ardından YSK’ya muhtarlarla ilgili 6 bin itiraz yapıldı. Bunlardan 3 binini muhtarların …