Anasayfa / Politika / HDP’den Loristan mesajı

HDP’den Loristan mesajı

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli yaptıkları bir açıklama ile İran’ın Loristan Eyaleti’nde yaşanan sel fe-laketinde hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti.

“İran Kürdistanı’nın Loristan Eyaleti’nde yaşanan sel fel-aketinden dolayı resmi kaynaklara göre yaşamını yitirenlerin sayısının 70’i bulduğu ve ya-ralı sayısının 768’e ulaştığı bilgisini büyük bir üzüntü ile karşılıyoruz” denilen açıklamada, “Onlarca köyün sular altında kaldığına dair gelen yerel kaynaklı bilgiler dikkate alındığında, ağır bir tablo ile karşı karşıya olduğumuz açıktır. Ö-lenlere rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyor, yaşanan fe-laketten ötürü geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” denildi.

Açıklamada ayrıca şu mesajlar yer aldı, “Her geçen gün daha ağır sonuçlarına tanık olduğumuz bu sel fe-laketi, aynı zamanda büyük bir insani fe-lakete dönüşmüştür. Loristan çevresinde bulunan yaklaşık 600 köyde temiz suya erişimin bulunmadığı, dolayısıyla salgın hastalıkların ve buna bağlı ö-lüm vakalarının oluşma riskinin yüksekliği göz önüne alındığında, bölgeye acilen uluslararası insani yardım programının başlatılması gerektiği açıktır. HDP olarak, İran Kürdistanı’nda halkların karşılaştığı bu insani fe-laket karşısında yanlarında olacağımızı ve yaraların en kısa sürede sarılması için elimizden gelen desteği sağlamak istediğimizi belirtiyoruz. Uluslararası ve yerel kurumlara, bu insani fel-aket karşısında işbirliğine hazır olduğumuzu vurgulayarak ifade ediyoruz.”

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …