Anasayfa / Politika / HDP’den operasyon açıklaması

HDP’den operasyon açıklaması

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Irak Federe Kürdistan Bölgesi’nde başlatılan sınır ötesi operasyonuna dair yazılı açıklama yayımladı.

Savaşın çözümsüzlük olduğuna dikkat çekilen açıklamada şunlara yer verildi:

Çözümsüzlük, yanlışta ve ölüm siyasetinde ısrardır, ülkeyi ve toplumu geleceksiz bırakmaktır. Kürt sorunu süreci bunun en açık ve acılı kanıtıdır. Suriye’de iflas eden politikalar da bunun göstergesidir. Buna rağmen iktidar 1983 yılından beri tekrarlanan askeri operasyonlara bir yenisini eklemiştir. Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne yönelik asker, uçak, helikopter ve toplarla yapılan sal-dırı her şeyden önce uluslararası hukuka aykırıdır. Komşu bir ülkenin egemenliğinin ihlal edilmesidir. Ama en önemlisi, toplumsal barış olmasın diye sorunları ağırlaştırma girişimidir.

40 YILLIK EZBERİN TEKRARIDIR

Uzman sıfatlı sa-vaş heveslilerinin televizyon ekranlarını işgal ederek toplumun gündemini meşgul ettiği, iktidar basınının sa-vaş ve ça-tışma propagandası yaptığı bu operasyon 40 yıllık ezberin bir tekrarıdır.

Şimdiye kadar aynı amaçla en az 30 benzer operasyon yapılmıştır. Hiç biri çözüm üretmemiş, ülkenin kaynaklarını tüketmekten, can kaybı bilançosunu arttırmaktan başka işe yaramamıştır. Bütün bunlar ortadayken iktidarın askeri yöntemlerde ısrar etmesi, sa-vaşla kendi geleceğini garantiye alma arayışından başka bir şey değildir.

Ancak ülkenin iktidar uğruna feda edilecek herhangi bir evladı yoktur. Kürt sorununun çözüm yolu sa-vaş ve sal-dırılar değil, ‘toplumsal uzlaşma’ zemininin geliştirilmesi, diyalog ve demokratik müzakeredir. Toplumun barış umuduna sal-dırmak, askeri operasyon yapmak bu ülkenin geleceğine yapılacak en büyük kötülüktür.

TOPLUMSAL BARIŞ KAZANACAKTIR

İktidarı bu yanlıştan vazgeçmeye, muhalefeti de ülkenin geleceğine, toplumun barış umuduna yapılan bu operasyona karşı durmaya çağırıyoruz. İstanbul seçimi öncesinde, asker tabutlarının önünde seçim propagandası yapma sahnelerini bu topluma yaşatmaya hiç kimsenin hakkı yoktur.

Bizim barış ısrarımız ve irademiz her zamankinden daha güçlüdür. İktidarın dayattığı sa-vaş değil halkların özlemini duyduğu toplumsal barış kazanacaktır.”

Kontrol Edin

Anneler AK Parti il binası önünde oturma eylemi başlattı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından tu-tuklanan askeri okul öğrencilerinin anneleri AK Parti İstanbul il binası …