Anasayfa / Politika / HDP’li belediye başkanları mazbatalarını aldı

HDP’li belediye başkanları mazbatalarını aldı

Kars Batman, Cizre, Varto ve Mazıdağı belediyelerini kazanan HDP’li adaylar bugün mazbatalarını aldı.

31 Mart Yerel Seçimlerini kazanarak belediye eşbaşkanı olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eşbaşkan adayları bugün mazbatalarını alarak resmen görevlerine başladı.

Kars

HDP’nin Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca adliye binasına giderek mazbatalarını aldı. Mazbatalarını aldıktan sonra belediye Başkanlığı önünde gelen eşbaşkanlar burada bir açıklama yaptı.

Açıklamanın ardından Bilgen ve Alaca, eski dönem Belediye Başkan Vekili Nüsret Kara’dan Belediye Başkanlığı mührünü aldı. Bilgen ve Alaca daha sonra belediye meclis üyeleriyle basına kapalı toplantıya geçti.

Bilgen YSK tarafından ayın 13’ünde açıklanan kesin listenin ardından milletvekilliği görevinden istifa edecek.

Batman

Batman Belediyesini yüzde 66 oy oranıyla kazanan Eşbaşkanlar Songül Korkmaz ve Mehmet Demir, mazbatalarını almak için Batman Adliyesi’ndeki Merkez İlçe Seçim Kurulu’na gitti.

Eşbaşkanlara, HDP’nin Batman milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Necdet İpekyüz, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve HDP’li kitle eşlik etti.

Cizre

Şırnak’ın Cizre ilçesini yüzde 77 oy ile kazanan HDP Belediye Eşbaşkanları Mehmet Zırığ ve Berivan Kutlu da bugün mazbatalarını aldı. HDP Cizre ilçe binasına gelen Belediye Eşbaşkanları Mehmet Zırığ ve Berivan Kutlu, ilçe yönetimi ile HDP Şırnak milletvekilleri İlçe Seçim Kurulu’na geldi.

Varto

Muş’un Varto ilçesinde yerel seçimlerde yüzde 44.98 oy oranı ile seçilen HDP Varto Belediye Eşbaşkanları Ülkü Karaaslan ve Mahmut Yalçın da mazbatalarını alarak belediye binasına geçti. Eşbaşkanlar belediyeye giderken zırhlı araçların binadan çıkması dikkat çekti.

Mazıdağı

Mardin’in Mazıdağı ilçesini yüzde 56.40 oy oranıyla kazanan HDP’li Eşbaşkanlar Nalan Özaydın ve İbrahim Çoko mazbatalarını aldı.

Mazbatalarını aldıktan sonra adliye önünde bekleyenler tarafından alkışlarla karşılanan eşbaşkan adayları, kitle ile birlikte yürüyerek belediye geçti.

Kaynak: Rûdaw

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …