Anasayfa / Politika / HDP’Lİ İKİ VEKİLİN TİP’E GEÇECEĞİ İDDİA EDİLDİ

HDP’Lİ İKİ VEKİLİN TİP’E GEÇECEĞİ İDDİA EDİLDİ

24 Haziran seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) listesinden seçilen iki vekilin Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) geçeceği iddia edildi.

HDP listelerinden milletvekili seçilen, geçtiğimiz yıl Aralık ayında kurulan TİP’in Genel Başkanı Erkan Baş ile TİP kurucularından sanatçı Barış Atay’ın partilerine geçeceği iddia ediliyor. Erkan Baş, İstanbul üçüncü bölgeden, Barış Atay ise memleketi Hatay’dan milletvekili seçilmişti.

İddialara göre iki milletvekilinin seçimden sonra partileri olan TİP’e katılmaları konusunda HDP ile anlaştığı belirtildi. Yakalarında Behice Boran ve Mustafa Suphi’nin fotoğraflarıyla yemin törenine katılan iki milletvekilinin TİP’e geçmesiyle TBMM’deki partisi sayısı sekize çıkacak.

1961 yılında kurulan TİP, 12 Mart 1971 darbesi sonrasında kapatılmış, Genel Başkan Behice Boran, dört yıl sonra partiyi yeniden açmış, ama 12 Eylül 1980 darbesiyle parti tekrar kapatılmıştı. Boran ve TİP’li yöneticiler 1987 yılında TKP ile birleşerek Türkiye Birleşik Komünist Partisi’ni kurmuştu. 2017 yılının Aralık ayında Erkan Baş ve Barış Atay bir grup arkadaşıyla TİP’i tekrar kurmuştu.

Kontrol Edin

Öcalan’dan HDP’ye eleştiri, Arap aşiretlere selam

Kurban Bayramı nedeniyle 12 Ağustos’ta İmralı’ya ziyarete giden Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, “İki aramadan …