Anasayfa / Politika / HDP’li Remziye Tosun’dan bakan Zehra Selçuk’a zor soru

HDP’li Remziye Tosun’dan bakan Zehra Selçuk’a zor soru

Halkların Demokratik Partisi Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, kadın ci-nayetlerini meclis gündemine getirdi.

Tosun, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk‘un cevaplaması için sor önergesi verdi.

“Kadına yönelik şid-det, ta-ciz, te-cavüz her geçen gün artmaktadır. 2019 yılında da bu artış devam etmektedir. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından açıklanan verilere göre 2019 yılının ilk 6 ayında 214 kadın erkekler tarafından katledildi. Sadece Haziran ayı içerisinde 40 kadın kat-ledildi.

Platformun 2019 yılının ilk 6 ayı için hazırladığı raporda kat-ledilen kadınların 100’ünün aile bireyleri tarafından kat-ledildiği, 63 kadının ise kat-illerinin kimler olduğu tespit edilemediği belirtilmiştir.

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şid-detin Önlenmesine Dair Kanun maddesinin etkili olarak uygulanmadığını, birçok kadının koruma taleplerinin yerine gelmediğini belirten raporda kadına yönelik cin-ayetlerin artmasında bu kanunun etkili uygulanmamasının etkisi olduğu belirtilmektedir. ” denilen önergede şu sorular soruldu

Bakanlığınız kadın örgütleri tarafından hazırlanan bu bilgilere sahip midir? Kadın örgütleri tarafından ortaya çıkarılan bu raporların sonuçlarına dair analizler yapan ve çözüm üretmeye çalışan bir mekanizmanız var mıdır?

Giderek artan kadın cin-ayetleri neden önlenememektedir? Bu cin-ayetlerin önlenmesi için etkili politikalar üretiyor musunuz?
Kadına yönelik şid-det, cin-ayet vakalarının önlenmesi için ne gibi çalışmalar yürütmektesiniz? Bu çalışmaların yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?

Kadın cin-ayeti davalarını takip ediyor musunuz? Kadınların aleyhine yorumlanan ce-za indirimleriyle ilgili herhangi bir çalışmanız var mı?”

Şid-det gören birçok kadının koruma talepleri ya yerine getirilmemekte ya da etkili koruma programları uygulanmamaktadır. 6284 sayılı kanun maddesinin etkili olarak uygulanmamasının gerekçesi nedir?

Bu sorunun çözülmesi için bu sorun kapsamında mücadele veren kadın örgütleri ve kadınlarla görüşüyor musunuz?

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …