Anasayfa / Politika / HDP’li seçilmişe: Mazbatanızı geri getirin

HDP’li seçilmişe: Mazbatanızı geri getirin

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilenlere mazbata verilmeyeceği yönünde kararı ardından İl, İlçe Seçim Kurulları verdikleri mazbataları da istemeye başladı.

31 Mart seçimlerinde aldıkları yüzde 57 oyla Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Şırnak İl Genel Meclis üyesi olarak seçilen Selahattin Barınç, dün sabah saatlerinde Merkez İlçe Seçim Kurulu tarafından aranarak, mazbatasını getirmesi istendi.

‘MAZBATANIZI GETİRİN’

29 Ekim 2016 tarihinde çıkarılan KHK ile ihraç edilen Barınç, İlçe Seçim Kurulu Müdürlüğü’nden arandığını ve kendisine “Mazbatanızı getirmeniz gerekiyor. KHK’li olduğunuzdan kaynaklı tutanak tutarak, savunma alacağız. Sonra YSK’ye bildireceğiz” denildiğini belirtti.

‘BAŞVURDUĞUMUZDA NEDEN BİRŞEY SÖYLENMEDİ’

Adaylık başvuruları ve seçim boyunca KHK’liler ile ilgili YSK tarafından tek bir engel çıkarılmadığını hatırlatan Barınç, “Yerel seçimlerde aday başvurumu yaptığımızda dosyamızı ilçe seçim kuruluna verdik. Bize herhangi bir şekilde aday olamayacağımız yönünde bir şey söylenmedi. Engellenme çıkarılmadı. Ta ki bugüne kadar. Seçim yapıldı, halkımıza hizmet için söz verdik ancak bugün hukuksuz gerekçelerle elimizden hakkımız alınmaya çalışılıyor” dedi.

Seçim mevzuatında aday olamayacak kişilerin kimler olduğunun açık olduğunu vurgulayan ve KHK’li hiç kimsenin bunları taşıdığına dair bir yargı kararı olmadığını anımsatan Barınç, kararın siyasi bir karar olduğunu belirtti. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama olmadığına dikkat çeken Barınç, “Bugün YSK baskısı altında. Mazbatamı aldığım halde benden geri isteniyor. Bu da kanunsuzluk ve hukuksuzluktur” diye ekledi.

‘DOSYAYI AİHM’E TAŞIYACAĞIM’

Barınç, KHK ile işten çıkarılmalarına ilişkin de hukuki sürecin halen devam ettiğini vurguladı. Başvurusunun Olağanüstü Hal Komisyonu’nda olduğunu aktaran Barınç, “Mazbatalarımızın alınmasına dair tüm hukuki süreçleri yürüteceğiz. İç hukuk yollarından sonuç almadığım takdirde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) kadar yaşanan hukuksuzluğu taşıyacağım” ifadesinde bulundu.

Kontrol Edin

Datça’da kayyım protestosu: 21 kişi gözaltına alındı

Datça’da, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasını protesto etmek …